Pendleri budú môcť od pondelka prekročiť hranice len s negatívnym testom. Hovoria o podraze od vlády

Od pondelka nasledujúceho týždňa platia pravidlá, ktoré skomplikujú život mnohým pracujúcim Slovákom, ktorí dochádzajú za prácou mimo Slovenska. Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskaj republiky, o tejto skutočnosti informoval po piatkovom zasadnutí krízového štábu. Všetci ľuďia, ktorí pracujú za hranicami Slovenska, sa tak od pondelkového rána musia preukázať pri každej ceste cez hranice negatívnym antigénovým testom, avšak problémom je, že testovanie je na hraniciach cez víkend pozastavené.

Hlavný hygienik sa k podrobnostiam nového nariadenia v podstate presne nevyjadril a tak nie je jasné, kde si majú pendleri stihnúť urobiť cez víkend test. Odberné miesta sú na hraniciach aktuálne zatvorené a tak nie je možné, aby si pracujúci a deti staršie ako 7 rokov stihli urobiť test pred pondelkovým ránom. Nariadenie neplatí len pre ľudí, ktorí žijú na Slovensku a za prácou dochádzajú za hranice, ale aj pre všetkých Slovákov, ktorí žijú v zahraničí, v približne 30 kilometrovej oblasti.

Túto nečakanú správu skritizovalo mnoho ľudí, ktorí vyjadrili názor na facebookovej stránke Ministerstva vnútra SR. Ľudia sa sťažovali najmä na testovací čas, kvôli ktorému zrejme nestihnú nastúpiť do práce v pondelok ráno na čas. Hlavný hygienik sa však vyjadril, že okrem angiténového testu bude do úvahy braný aj platný PCR test, ktorý bol vykonaný v zahraničí, pričom nesmie byť starší ako 14 dní.

Povinné preukázanie sa negatívnym testom platí pre:

  1. pracujúcich, ktorí cestujú do zamestnania alebo za vykonávaním obdobného pracovného vzťahu,
  2. osoby, ktoré v zahraničí študujú,
  3. osoby, ktoré poskytujú neodkladnú starostlivosť blízkej osobe
  4. osoby, ktoré majú výnimku z izolácie.

Pendleri sa musia preukázať:

  1. certifikátom vydaným Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky,
  2. potvrdením vydaným mobilným odberovým miestom,
  3. PCR testom vykonaným v zahraničí (akceptuje polícia),
  4. potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19.

Ak sa rozhodnete vycestovať len na pár dní, prípadne na pár hodín, je potrebné sa na hraniciach preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom, ktorý nebude starší ako 72 hodín.

DÔLEŽITÉ INFO PRE PENDLEROV

Pendlerov a ďalšie osoby s výnimkou nebude polícia od pondelka 7. decembra náhodne…

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Nedeľa 6. decembra 2020

zdroJ: facebook.com