S koronavírusom do parlamentu. Tesne pred skončením núdzového stavu upravil hlavný hygienik vyhlášku!

Momentálne na Slovensku stále platí Vianočný lockdown, ktorý má skončiť 10. januára. Sú otvorené iba obchody na zabezpečenie nevyhnutných potrieb a rovnako platí aj zákaz vychádzania. Problémom však je to, že núdzový stav oficiálne platí iba do zajtra (29. december), na ktorého predĺženie potrebuje vláda ústavnú väčšinu 90-tich hlasov.

To však nie je možné, keďže mnoho koaličných poslancov je v karanténe z dôvodu pozitívneho testu alebo po kontakte s pozitívnym človekom. Hlavný hygienik, Ján Mikas, tak na poslednú chvíľu zmenil vyhlášku a hlasovať do parlamentu môžu ísť aj poslanci z karantény.

Do Národnej rady s respirátorom

Tým, že sa od začiatku pandémie nezmenil rokovací poriadok Národnej rady, poslanci nemôžu spĺňať svoje povinnosti cez internet. Navyše pred sviatkami skončilo v karanténe viac ako 5 koaličných poslancov čo zbrzdilo predĺženie núdzového stavu. Ján Mikas preto v nedeľu (27. decembra) pozmenil vyhlášku, ktorá poslancom v karanténe dovolí prísť do práce.

Vo vyhláške sa píše, že do budovy NR SR môže vstúpiť pozitívne testovaný bez príznakov ale iba s respirátorom FFP2. Ďalšie požiadavky zahŕňajú dezinfekciu rúk, používanie rukavíc a obmedzenie pohybu po pracovisku.

 

 

Absencia na pracovisku ohrozuje chod štátu

Vo vyhláške toto rozhodnutie Mikas odvôvodnil tým, že osoba „môže vykonávať prácu v prípade, ak by svojou absenciou na pracovisku mohol vážne ohroziť zabezpečenie chodu štátu alebo ak je výkon jeho práce nevyhnutný pri riešení mimoriadnych úloh“. Táto vyhláška sa tak týka prezidentky, jednotlivých členov vlády a poslancov.

V pozmenenej vyhláške je zahrnutý aj generálny prokurátor aj ombudsmanky. Podľa novej vyhláške sa všetci vymenovaní môžu dostaviť na svoje pracovisko aj po pozitívnom teste na koronavírus alebo ak mali kontakt s nakazenou osobou. Podmienkou je však to aby nevykazovali príznaky ochorenia Covid-19 a ako už bolo spomenuté, použili respirátor FFP2 a rukavice.

 

White Leather Sling Bag on Brown Textile

Zdroj: pexels.com

 

zdroj:  dennikn.sk