Schválené! Poslanci dnes schválili novelu zákona, ktorá dovolí predĺžiť núdzový stav o 40 dní.

Po tom čo bolo hlasovanie o predĺžení núdzového stavu preložené na dvakrát sa konečne vláda dostala k rozhodnutiu. Za prísnych opatrení sa tak dnes v rokovacej sále stretli poslanci a medzi nimi boli aj tí Covid-pozitívni.

Bolo to možné, kvôli včerajšej zmene vo vyhláške, ktorú uskutočnil hlavný hygienik Ján Mikas. Rokovaciu sálu tak oddeľovala fólia, za ktorou hlasovali Covid-pozitívni poslancami, ktorým NR SR zabezpečila respirátory. Rokovania sa tak zúčastnilo 94 poslancov, ktorí predĺženie núdzového stavu schválili.

Núdzový stav potrebujeme!

Dnes sa v parlamente rozhodovalo o predĺžení núdzového stavu. 91 prítomných tak hlasovalo za schválenie novely zákona. Proti bol poslanec Martin Čepček, hlasovania sa zdržala Katarína Hatráková a nehlasoval Ján Kerekréti. Všetci títo poslanci sú z politickej strany OĽaNO. Ak by sa novela zákona neschválila, núdzový stav by sa tak skončil už zajtra, 29. decembra. “Slovensko potrebuje núdzový stav, preto sa zišli poslanci na mimoriadnej schôdzi, nie pre papalášizmus,”  

prehlásil na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Politická strana Za ľudí chce tak na najbližšej schôdzi predložiť novelu rokovacieho poriadku, ktorá by umožnila rokovať a hlasovať online. Takýmto spôsobom by sa teda dalo vyhnúť podobným situáciám aké spôsobila dnešné nutné rokovanie vlády.

 

Zdroj: instagram.com/martina_torokova_tv

Novela je “ústavnou poistkou”

Toto rozhodnutie bolo odvôvodnené tak, že situáciu spôsobenú pandémiou nie je možné objektívne vyriešiť počas núdzového stavu. Ten podľa platného zákona mohol trvať nanajvýš 90 dní.

Schválenie novely zákona by tak malo predstavovať akúsi “ústavnú poistku”. Ak by sa núdzový stav mal predlžovať opakovane, podľa novely tak parlament musí spraviť najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia.

Schválil sa aj pozmeňujúci návrh Milana Vetráka (OĽaNO), podľa ktorého bude v zákone jasne zakotvené, že núdzový stav sa môže vyhlásiť na celom území Slovenskej republiky. Podľa jeho slov to doteraz nebolo jasné a navyše sa na tom nezhodovali ani všetci odborníci.

zdroj: tvnoviny.sk

foto: IgorMatovic Instagram