Vieme, kto sa bude očkovať ako prvý. Vakcinačné centrá budú v každom okrese!

Vo svete už bola spustená vakcinácia proti ochoreniu Covid-19 a neobišlo to ani Európu. Síce Slovensko ešte vakcíny k dispozícii ešte fyzický nemá, no plán ako sa bude očkovať už existuje. Národná stratégia proti ochoreniu Covid-19 predložená Ministerstvom zdravotníctva už bola vládou schválená. Návrh obsahuje stratégiu očkovanie, ktoré bude rozdelené do jednotlivých vĺn. Stratégiu vláda schválila zatiaľ s pripomienkami, ktoré ministerstvo implementuje po rokovaní Konzília odborníkov. Kto sa teda pôjde zaočkovať ako prvý a kde sa budete môcť zaočkovať?

 

Aký je cieľ?

Vláda má v pláne na úvod vytvoriť 25 vakcinačných centier po celom Slovensku. Cieľom je však vytvorenie až 79 centier čo znamená, že v každom okrese by fungovalo jedno. Predpokladá sa, že po spustení vakcinačného programu sa za mesiac zvládne zaočkovať 375 000 ľudí,  no ideál by predstavoval 1,2 milióna. Podľa informácii ministerstva by tak jedno vakcinačné centrum malo zvládnuť denne zaočkovať 500 ľudí. Vakcinácia bude prebiehať počas celého roku 2021 a jej cieľom je zaočkovanie cca 60% obyvateľstva (3,3 milióna ľudí). 

 

Person Getting Vaccinated

Zdroj: pexels.com

 

Ako to bude prebiehať?

Očkovanie bude samozrejme dobrovoľné a bezplatné. Budete sa môcť na neho zaregistrovať pomocou webu korona.gov, kde Vám Váš záujem potvrdia prostredníctvom SMS. Potom Vám pridelia čas a dátum očkovania ale aj miesto očkovanie pričom sa bude prihliadať na miesto bydliska. Na samotné očkovanie musíte prísť s negatívnym PCR alebo antigénovým testom. Ten však nebudú vykonávať vo vakcinačnom centre a preto si ho musíte urobiť vo vlastnej réžii s tým, že nemôže byť starší ako 24 hodín. 

 

Thoughtful male freelancer using smartphone and laptop in kitchen

Zdroj: pexels.com

 

Kto sa pôjde očkovať medzi prvými?

Ako už bolo spomenuté v úvode, očkovanie bude rozdelené do štyroch vĺn. V prvej vlne sa budú očkovať zdravotnícky pracovníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) či zamestnanci kritickej infraštruktúry. V druhej vlne sa budú očkovať klienti DSS, pacienti nad 65 rokov, onkologickí pacienti, diabetici a celkovo ľudia s chronickými chorobami, ktorí patria do rizikovej skupiny. V tretej vlne sa budú očkovať učitelia, bezdomovci či azylanti ale aj marginalizované rómske komunity. V poslednej štvrtej vlne prídu na rad občania Slovenskej republiky nad 18 rokov, čiže každý kto nespadal do predchádzajúcich kategórii. 

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

 

Aj napriek tomu, že očkovanie nie je povinné ale dobrovoľné, v niektorých aspektoch nášho života bude očkovanie pravdepodobne potrebné. Šušká sa tak o tom, že rôzne krajiny, súkromné firmy, hotely ale aj letecké spoločnosti budú na vstup vyžadovať už nie len negatívny test ale aj preukázanie sa tým, že ste boli proti koronavírusu zaočkovaný.

 

zdroj foto:canva.com