70 rokov boli manželia a zomreli v ten istý deň s rozdielom pár minút držiac sa za ruky

90-ročná Norma John Platellová a 92-ročný Francis Ernest Platell sa v noci 6.januára nachádzali v domove dôchodcov. Ich postele boli v hneď vedľa seba, aby sa mohli držať za ruky.

V tú noc, kedy sa zdravotná sestra pozrela do izby oboch manželov, zistila, že nespia a len ležali so zatvorenými očami. Norma bola nepokojná a Francis ťažko dýchal. Keď k ním prišla opäť o 10 minút neskôr, uvedomila si, že už nedýchajú. Lekár nebol schopný určiť presný rozdiel v čase úmrtia oboch manželov, preto ich záznamy obsahovali rovnaké údaje.

Pred tromi rokmi žene diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, ktorá mala rýchly progres. V poslednom roku stratila všetku svoju vitálnosť a prakticky prestala rozprávať. Jej posledné slová boli: „môj manžel.“

Francis sa snažil starať o svoju ženu, no aj napriek pomoci zdravotných sestier to bolo pre neho mimoriadne ťažké. Neskôr ju už musel umiestniť do domova dôchodcov.

Navštevoval ju každý deň a trávil s ňou všetok možný čas. Manželský pár spoločne obedoval, sledoval televíziu na malom gauči v spoločenskej miestnosti a po celý ten čas sa držali za ruku. Neraz sa stalo, že Norma zaspala na ramene svojho manžela.

Keď sa stalo to, že Francis spadol a zlomil si bedrový kĺb, umiestnili ho do toho istého domova, kde žila aj jeho žena. Norma ho aj napriek vysokému štádiu demencie poznala. Ak muž odmietol jesť, odmietla to aj ona. Ak odmietol piť, to isté urobila aj ona. Jednoducho napodobňovala jeho správanie. Niektorí ľudia nazývajú takéto chovanie „twinning“(zdvojovanie) – stav, kedy sú dve mysle dokonalo prepojené.

Prvýkrát sa stretli pri tanci. Norma mala dlhé bledo-modré šaty a vo svojich hustých hnedých vlasoch mala vetvičku jasmínu. Francis si myslel, že je filmovou hviezdou. Na to, aby jej kúpil snubný prsteň, musel predať svoju motorku.

Spoločne sa im podarilo s láskou vychovať 3 deti – 2 synov Michaela a Camerona a dcéru Amandu. Radosť im robilo aj 5 vnúčat a mnoho blízkych priateľov.

Od svadobného dňa až po posledný deň ich života im radosť robila vzájomná prítomnosť. Dúfali, že sa dožijú svojej platinovej svadby.

Žili spolu a zomreli v ten istý deň … Toto je požehnanie pre každý zamilovaný pár!