Archeológovia tvrdia, že našli domov Ježiša Krista – Pozrite sa ako vyzerá

Britský archeológ tvrdí, že počas vykopávok v izraelskom Nazarete odhalil domov Ježiša Krista. Profesor Ken Dark z University of Reading strávil 14 rokov skúmaním pozostatkov kamenného obydlia, ktoré bolo nájdené vo vápencovom svahu pod kláštorom v Nazarete. 

Predpokladá sa, že obydlie pochádza z 1. storočia a postavil ho vysoko kvalifikovaný remeselník, pravdepodobne svätý Jozef, manžel Panny Márie a Ježišov zákonný otec.

Jesus HouseZdroj: K.R. Dark

Obydlie, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti známeho kostola Zvestovania, bolo odkryté prvýkrát v 80. rokoch 19. storočia. Ako je podrobne uvedené v knihe profesora Darka, kláštor The Sisters of Nazareth, obydlie skúmali ako prvé už mníšky kláštora sestier z Nazareta. Bol to jeden z vôbec prvých archeologických projektov režírovaných ženou a zároveň jeden z prvých príkladov klasickej archeológie.

Vykopávky sa vykonávali až do 30. rokov 20. storočia, pričom mníšky verili, že obydlie je skutočne domovom, kde vyrastal Ježiš Nazaretský.

Ich vieru čerpali z teórií navrhnutých slávnym biblickým učencom Victorom Guérinom už v roku 1888, avšak iba veľmi málo údajov, ktoré v priebehu svojej práce odhalili, bolo publikovaných.

Jesus ChristZdroj: needpix

Počas svojho pôsobenia na tomto mieste mníšky objavili širokú škálu archeologického materiálu vrátane jaskyne, skalných múrov, náhrobných kameňov, architektonických fragmentov a rôznych prenosných artefaktov.

Ďalšie vykopávky sa uskutočnili v rokoch 1936 až 1964, tentoraz pod vedením jezuitského kňaza menom Henri Senès. Keďže Senès bol pred príchodom do kňazstva architektom, bolo mu umožnené podniknúť vlastné vykopávky.

Jesus HouseZdroj: K.R. Dark

Záujem o obydlie sa opäť naskytol v roku 2006, keď profesor Dark zahájil úplne nový výskumný projekt, ktorý sa pomocou moderných metód ponoril do neprebádanej minulosti záhadného miesta.

V roku 2015 uverejnil profesor Dark článok na základe svojich počiatočných zistení, v ktorom usudzuje, že by to skutočne mohol byť Ježišov dom. Podľa tlačovej správy uverejnenej profesorom: ,,

V dome sme našli kúsky vápencových nádob, ktoré naznačujú, že v dome žila židovská rodina.“ Bol to teda dom, v ktorom bol vychovaný Ježiš? Z archeologického pohľadu sa to dokázať nedá, ale neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by to popieral.

Jesus HouseZdroj: K.R. Dark

Profesor Dark pre Mail Online povedal, že výstavba tohto obydlia by v rámci schopností Svätého Jozefa trvala päť rokov intenzívnej práce. Ukázalo sa, že ktokoľvek tento dom postavil, kamenárstvu musel rozumieť veľmi dobre. Bolo by to teda v súlade s tým, čo sa o Jozefovi píše – že bol tesárom.

Zdroj: unilad.co.uk