Dokáže varenie zničiť koronavírus? Toto zistili vedci

Už ste si pravdepodobne zvykli na nakupovanie v obchode v čase koronavírusovej pandémie.  

Udržiavate si odstup, chytáte do rúk len to, čo vy a vaša rodina potrebujete, pri vstupe a východe si vydenzifikujete ruky a potom ich umyjete ešte raz, hneď ako prídete domov, a ešte raz po odložení celého nákupu.

Čo však so všetkými potravinami – konkrétne čerstvé ovocie, zeleninu a ďalšie výrobky pripravené na konzumáciu alebo na varenie. Je bezpečné ich konzumovať len tak alebo ich tepelne spracovať ešte pred tým, ako vstúpia do vášho tráviaceho systému?

white casserole with gray spoon on black surfaceUnsplash

Môže koronavírus existovať na potravinách?

Je dôležité mať na pamäti, že v súčasnosti podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb „neexistujú žiadne dôkazy o prenose COVID-19 z kupovaného jedla.“ Je to primárne preto, že SARS-CoV-2 spôsobuje ochorenie dýchacích ciest (na rozdiel od iných vírusov, ako je norovírus a hepatitída, ktoré spôsobujú gastrointestinálne ochorenia).

„O koronavírusoch sa všeobecne predpokladá, že sa šíria z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou,“

uvádza CDC. Menej časté sú prípady kedy sa človek nakazí po dotyku povrchu alebo predmetu, ktorý bol kontaminovaný vírusom, a potom sa dotkne svojich úst, nosa alebo očí.

Najväčšie obavy týkajúce sa koronavírusu a bezpečnosti potravín podľa CDC závisia viac od všeobecnej hygieny ako od kontaminácie potravín – organizácia odporúča pred prípravou alebo konzumáciou jedla si po dobu 20 sekúnd umývať ruky mydlom a vodou.

Vo všeobecnosti sa SARS-CoV-2 nepovažuje za riziko spojené s potravinami. „

Platí, že kvôli zlému prežitiu týchto koronavírusov na povrchoch je len veľmi malé riziko šírenia z potravinových výrobkov alebo obalov, ktoré sa prepravujú v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov pri izbovej, chladenej alebo mrazenej teplote,“ uvádza CDC …

Ako už bolo povedané, organizácia stále odporúča implementovať rovnaké opatrenia týkajúce sa bezpečnosti potravín, ako je napríklad udržiavanie surového mäsa oddelene od ostatných potravín, chladenie rýchlo sa kaziacich produktov a varenie mäsa na správnych teplotách teploty.

A pokiaľ ide o ovocie a zeleninu, nezabudnite ich pred jedlom čo najskôr umyť – stačí iba voda; neexistujú dôkazy o tom, že by akékoľvek ďalšie techniky (napríklad použitie kombinácie octu a vody) boli účinnejšie. A určite ich nikdy neumývajte čistiacimi prostriedkami akéhokoľvek druhu.

Zabije ho koronavírus?

Aj keď odborníci tvrdia, že nový koronavírus nie je patogénom prenášaným v potravinách, je stále dobré, aby pripravované jedlo malo správnu teplotu a tým sa znížilo akékoľvek množstvo vírusu v potravinách, hovorí Sheldon Campbell, MD, PhD, patológ v Yale Medicine, ktorý je zástupcom riaditeľa Laboratória klinickej mikrobiológie spoločnosti Yale Medicine. Samozrejme, existuje výnimka: „Pokiaľ potraviny nie sú kontaminované manipuláciou po vychladnutí,“ dodáva.

person holding stainless steel fork and steak knifeUnsplash

Urvish Patel, lekársky poradca pre eMediHealth, vysvetľuje, že mnoho vírusov je citlivých na teplo a najmä koronavírusy majú tendenciu prežiť kratšie časové obdobie pri vyšších teplotách a vyššej vlhkosti ako v chladnejších a suchších prostrediach. Keďže SARS-CoV-2 je nový typ, neexistujú žiadne súčasné dáta alebo štúdie, ktoré by stanovili teplotný limit pre inaktiváciu, ale pravdepodobne budú pôsobiť veľmi podobne ako iné koronavírusy.

Podľa CDC správne nastavenie teploty dokáže zabrániť množeniu vírusov, ale aj baktérií na potravinách:

  • 63 ° C pre celé kusy hovädzieho, bravčového, teľacieho a jahňacieho mäsa
  • 70 ° C pre mleté ​​mäso, ako napríklad hovädzie a bravčové
  • 74 ° C pre všetku hydinu, vrátane mletého kurčaťa a morky
  • 74° C pre zvyšky a zapekané pokrmy
  • 63 ° C pre čerstvú šunku (surovú)
  • 63 ° C pre ryby

Ďalší dôležitý bod: To, že ste si tepelne pripravovali jedlo, ešte neznamená, že si môžete prestať robiť starosti so správnou bezpečnosťou potravín – Patel tvrdí, že je potrebné potraviny vložiť do chladničky do dvoch hodín od prípravy (tento čas sa môže znížiť na jednu hodinu, ak je vonkajšia teplota vyššia ako 30 stupňov).

Majte na pamäti tento teplotný rozsah: 4 až 60 stupňov – ktorý sa považuje za „nebezpečnú zónu“, v ktorej je jedlo – varené alebo nevarené – „pri nebezpečnej teplote a podporuje rast organizmov“.

 

Zdroj: health.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dokáže varenie zničiť koronavírus? Toto zistili vedci”