Koronavírus: Nový britský variant je omnoho smrteľnejší – toto je dôvod

Prvé dôkazy naznačujú, že nový variant koronavírusu, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii, môže byť omnoho smrteľnejší ako ten, s ktorým bojujeme od marca 2020. Britský premiér Boris Johnson uviedol, že výsledky výskumu môže vyvrátiť len očkovanie. Údaje pochádzajú od matematikov, ktorí porovnávajú úmrtnosť ľudí infikovaných novou a starou verziou vírusu. 

Nový infekčnejší variant sa už rozšíril po Veľkej Británii v naozaj veľkej miere.

Johnson na brífingu na Downing Street povedal: „Vedci dokázali, že nový druh koronavírusu spôsobuje okrem rýchlejšieho šírenia nákazy aj s tým spojenú vyššiu mieru úmrtnosti.“

Imperial College London, London School of Hygiene and Tropical Medicine a University of Exeter sa zaoberali výskumom, ktorý hodnotil mieru úmrtnosti jednotlivých druhov koronavírusu. Ich dôkazy vyhodnotili vedci zo skupiny pre nové respiračné ochorenia –

Nervtag. Skupina dospela k záveru, že existuje reálne možnosť, že nový druh vírusu je omnoho smrteľnejší ako ten pôvodný. Sir Patrick Vallance – hlavný vládny poradca tvrdí, že predbežné výsledky ešte nie sú potvrdené. Povedal:

„Chcem zdôrazniť, že okolo týchto výsledkov vládne veľká neistota a potrebujeme viac výskumov na to, aby sme ich vyhodnotili naozaj objektívne.”

Predchádzajúce vedecké štúdie naznačujú, že nový variant sa šíri až o 30 až 70 percent rýchlejšie. Jeho miera úmrtnosti je vraj až o 30 % vyššia. Aby sme si to objasnili, môžeme predpokladať, že z 1 000 infikovaných 60-ročných pacientov podľahne pôvodnému druhu vírusu 10 z nichPri novom variante toto číslo stúpa na približne 13.

Nový variant bol prvýkrát zistený v Kente už v septembri.

Aktuálne je najbežnejšou formou vírusu v Anglicku a v Severnom Írsku a rozšíril sa do viac ako 50 krajín sveta. Sir Patrick uviedol, že existujú obavy z ďalších variantov, ktoré sa objavili v Južnej Afrike a Brazílii. Povedal:

„Majú určité neobvyklé vlastnosti, čo znamená, že na vakcíny môžu reagovať úplne inak.“ Premiér uviedol, že vláda je pripravená podniknúť ďalšie kroky na ochranu krajiny tak, aby zabránila šíreniu týchto nových druhov: „Nevylučujem možnosť, že budeme musieť prijať ďalšie opatrenia.“

Vláda minulý týždeň rozšírila nariadenia, ktoré aktuálne zahŕňajú aj zákaz cestovania do Južnej Ameriky, Portugalska a mnohých afrických štátov kvôli obavám z nových variantov. Všetci cestujúci musia pred odletom do Veľkej Británie predložiť negatívne výsledky testu a po príchode musia ísť do karantény.

Zdroj: bbc.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Koronavírus: Nový britský variant je omnoho smrteľnejší – toto je dôvod”