Očkovanie po prekonaní koronavírusu: Najčastejšie otázky, ktoré sa každý pýta

Prvé očkovania proti novému koronavírusu už prebiehajú v mnohých krajinách sveta. Je to začiatok ambiciózneho programu, vďaka ktorému sa ľudstvo môže konečne zbaviť tohto nepríjemného vírusu, ktorý ničí nielen rodiny, ale aj ekonomiky.

Naskytá sa však otázka, čo s ľuďmi, ktorí už boli infikovaní koronavírusom,  mali by sa aj oni zaočkovať?

Podľa Poradného výboru pre imunizáciu (ACIP) – nezávislý výbor, ktorý radí Centrám pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ohľadom toho, ako najlepšie kontrolovať choroby, by nakazenie sa koronavírusom nemalo brániť človeku v tom, aby sa zaočkoval. 12. decembra výbor poznamenal, že údaje z klinických štúdií naznačujú, že očkovanie je „bezpečné a pravdepodobne účinné“ u ľudí, ktorí boli predtým infikovaní COVID-19, či už vykazovali príznaky, alebo nie.

coronavirusUnsplash

No nie je to tak, že ľudia, ktorí prekonali Covid-19, si už vybudovali imunitu?

„Áno, niekedy. Problém je v tom, že úroveň imunity (určená hladinou protilátok) sa medzi ľuďmi, ktorí už boli predtým infikovaní, veľmi líši,“ hovorí Dr. Stephen Russell, MD, PhD, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Imanis Life Sciences. „

Vyššia hladina neutralizujúcich protilátok poskytuje lepšiu ochranu pred novou infekciou,“ vysvetľuje doktor Russell. „Závažnejšie príznaky infekcie často vedú k vyššej hladine neutralizujúcich protilátok, zatiaľ čo menej závažné príznaky môžu viesť k nižšej alebo žiadnej merateľnej tvorbe neutralizujúcich protilátok.“

Inak povedané, ak ste mali veľmi miernu infekciu COVID-19, váš imunitný systém nemusel vytvárať dostatok protilátok. A to isté môže platiť pre tých, ktorí si prešli závažnejšou formu ochorenia. Štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Immunology v máji 2020 zistila, že infekcia COVID-19 mala u pacientov takú silu, že sa ich imunitná odpoveď bola vyčerpaná a imunitná pamäť na vírus sa nemohla dostatočne vytvoriť.

Potrebujeme preto viac dôkazov na určenie rizika reinfekcie u predtým infikovaných ľudí, ako aj toho, ako dlho trvá ich ochranná imunita.

„Jedným z možných scenárov je, že vakcína bude podaná ľuďom, u ktorých ubehla 6-mesačná doba od prekonania COVID-19, najskôr však potrebujeme viac informácií o rýchlosti, akou imunita klesá po prirodzenej infekcii,“ tvrdí doktor Russell.

Dodáva, že ochrana a imunita spôsobená neutralizujúcimi protilátkami môžu časom slabnúť až nakoniec zmiznúť.

„Významné zníženie neutralizujúcich protilátok je viditeľné už počas prvých pár mesiacov po zotavení z infekcie COVID-19,“ hovorí. To naznačuje, že očkovanie môže byť prospešné bez ohľadu na to, či ste mali ľahkú alebo ťažkú ​​formu COVID-19.

blue and white plastic bottleUnsplash

Ako vakcína ovplyvňuje ľudí, ktorí už mali COVID-19?

Doteraz sa skúšobné očkovania vakcínou sústreďovali na ľudí, ktorí neboli vystavení účinku COVID-19, takže stále nie je jasné, aký bude mať vplyv na tých, ktorí si tým už prešli.

„Vakcína COVID-19 spúšťa imunitnú reakciu na proteín Spike, ktorý je na povrchu každého vírusu a ktoré môžeme„ zmerať “hľadaním protilátok proti COVID-19 po zaočkovaní,“ tvrdí Charles Bailey, MD, riaditeľ nemocnice na prevenciu infekcií Providence St. Joseph Hospital a Providence Mission Hospital v Orange County v Kalifornii.

Tieto protilátky by mali istý čas pôsobiť ochranne a vytvárať akúsi prevenciu alebo zmierňovanie príznakov následnej infekcie COVID-19, vysvetľuje Dr. Bailey. A hoci „časové obdobie“ nie je v súčasnosti presne definované, tvrdí, že to bude minimálne tri mesiace a možno oveľa dlhšie.

Keď sa ľudia, ktorí už dostali vakcínu COVID-19, dajú zaočkovať, ich imunita sa účinne doplní, čo znamená, že ich ochrana bude trvať ešte dlhšie.

Existujú aj názory, že na udržanie si dobrej imunity budú niektorí ľudia potrebovať viac očkovacích dávok. „Stále prebiehajú diskusie o možnej potrebe vysoko rizikových osôb podstúpiť preočkovanie každých šesť alebo 12 mesiacov, je však potrebných viac údajov, aby sme si v tejto otázke boli istí,“ hovorí Dr. Russell.

Čo ak máte COVID-19, keď máte ísť na očkovanie?

ACIP odporúča, aby bolo očkovanie odložené, kým sa nedostanete z akútneho ochorenia (ak sa u vás vyskytnú príznaky) a kým neukončíte karanténne obdobie.

U väčšiny ľudí je to podľa pokynov CDC 10 dní po objavení sa príznakov za predpokladu, že po dobu najmenej 24 hodín nedošlo k horúčke.

Výbor tiež poznamenáva, že súčasné dáta naznačujú, že reinfekcia COVID-19 je nezvyčajným javom do 90 dní po počiatočnej infekcii, takže ľudia, ktorí prekonali koronavírus, si môžu odložiť očkovanie až po uplynutí tohto obdobia.

red and white pen on green textileUnsplash

Existuje test, ktorý odhalí, ako dlho trvá imunita voči koronavírusu?

Áno, opakovaným meraním neutralizujúcich protilátok pacientov. „Môžeme to urobiť každých pár mesiacov pomocou kvantitatívneho testu neutralizačných protilátok, ako je PRNT alebo IMMUNO-COV ™,“ hovorí Dr. Russell. „Tieto testy merajú protilátky neutralizujúce vírusy – tie, ktoré môžu zabrániť tomu, aby sa infekcia SARS-CoV-2 uchytila ​​a rozšírila v tele – a hodnotia hladinu, čím sa hodnotí sila a trvanlivosť imunity osoby voči COVID-19 v priebehu času.“

„To by mohol byť užitočný spôsob ako účinne distribuovať očkovacie vakcíny, nakoľko zásoby sú stále limitované. Ľudia s najnižšou hladinou protilátok by tak mohli byť medzi prvými.“

 

 

Zdroj: health.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Očkovanie po prekonaní koronavírusu: Najčastejšie otázky, ktoré sa každý pýta”