Pacientom vypadali zuby. Je to následok Covid-19?

Ľudia, ktorí majú problémy so zubami, sa po prekonaní koronavírusu môžu stretnúť so závažnejšími dôsledkami. Začiatkom tohto mesiaca si Farah Khemili dala žuvačku a následne si všimla, že sa jej uvoľnil spodný zub. Pani Khemili (43) z mesta Voorheesville v štáte New York nikdy o žiaden dospelácky zub neprišla. 

Na druhý deň jej zub vyletel z úst priamo do ruky. Netiekla jej krv a necítila žiadnu bolesť. Pani Khemili prežila zápas s COVID-19 a od tej doby sa spojila s online skupinou, ktorá združuje ľudí, ktorí prekonali koronavírus so závažnými príznakmi.

Zatiaľ však neexistujú nijaké dôkazy o tom, že by koronavírus viedol z zvýšenému vypadávaniu zubov. Okrem tohto príznaku žena zaznamenala aj opuchnuté prsty na nohách či vypadávanie vlasov. Niektorí zubní lekári, odvolávajúc sa na nedostatok údajov, sú však skeptickí: ,,Je mimoriadne zriedkavé, aby zuby vypadávali len tak bez boleti.“

Doktor David Okano, periodontista na univerzite v Utahu v Salt Lake City prezradil, že problémy so zubami sa však v dôsledku COVID-19 môžu zhoršiť najmä keď sa pacienti zotavujú z akútnych infekcií a zápasia s ich dlhodobými účinkami. Žena následne priznala, že sa už niekoľko rokov lieči na závažné choroby zubov a ďasien. 

Niektorí odborníci tvrdia, že zubní lekári musia byť týmto dôsledkom otvorení, najmä preto, že viac ako 47 % dospelých vo veku od 30 rokov a starších má určitú formu paradentózy, vrátane infekcií a zápalov ďasien a kostí. Výskum z roku 2012 z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza: ,,Začíname skúmať niektoré zarážajúce príznaky, ktorými trpeli paciento po tom, čo sa zotavili z Covidu.“ V ten istý deň, keď pani Khemili vypadol zub, sa jej partner vydal na Survivor Corp, stránku na Facebooku pre ľudí, ktorí prežili COVID-19.

Tam zistil, že zakladateľka stránky Diana Berrent prezradila,

že jej 12-ročný syn prišiel o jeden zo svojich dospelých zubov mesiace potom, čo dostal ľahký COVID-19. Na rozdiel od pani Khemili mal syn pani Berrentovej normálne a zdravé zuby bez ochorení. Ostatní zo skupiny na Facebooku taktiež potvrdili informácie o vypadávaní zubov bez krvácania.

Vypadávanie zubov bez krvi je nezvyčajné. Koronavírus však spôsobí zmätok vo väzbe na proteín ACE2, ktorý je v ľudskom tele všadeprítomný. Nachádza sa nielen v pľúcach, ale aj v nervových a endoteliálnych bunkách. Doktor Li tvrdí, že je možné, že vírus poškodí krvné cievy, ktoré udržujú zuby nažive u tých, ktorí prežili COVID-19.

To môže vysvetliť, prečo tí, ktorí prišli o zuby, necítia žiadnu bolesť. Je tiež možné, že v ústach sa môže prejaviť rozsiahla imunitná odpoveď, známa ako cytokínová búrka. Zubní lekári veľa z týchto prípadov nevideli osobne a niektorí ich dokonca vedecky popreli. Lekári ako Dr. Li však tvrdia, že noví pacienti môžu prinášať nové objavy. Lekári by vraj mali navzájom spolupracovať na porozumení účinkov dlhodobých dôsledkov COVID-19 na zuby.

Zdroj: nytimes.com