Policajti Róma pokutovali za prekročenie okresu vo výške 500€. Rovnaký meter však nepatril pre politikov počas protestov!

Aj naďalej na Slovensku platí zákaz vychádzania, ktorý môžeme porušiť len v málo prípadoch. Porušenie tohto zákazu sa prísne pokutuje až do výšky 1650€ no priemerná výška pokuty za porušenie lockdownu sa pohybuje vo výške 67€. To však nemôže povedať Lukáš z Moldavy nad Bodvou, ktorému policajti na hranici okresov “naparili” pokutu vo výške 500€. Na internete sa tak spustila búrlivá diskusia, kde ľudia boli názoru, že šlo o diskrimináciu. Keď sa počas zákazu zhromažďovania na protestoch stretli Fico, Harabin či Kotleba bez rúšok, pokutovaní neboli.

Ide o diskrimináciu?

Lukáš Hudák pochádza z Moldavy na Bodvou a je Róm. Ten sa vydal do neďalekých Košíc s úmyslom zabezpečenia dreva na kúrenie pre svoju rodinu. Keďže Moldava patrí do okresu Košice-okolie, kde patria obce a mestečká v okolí Košíc, a Lukáš tak vstúpil do druhého okresu, kde ho zastavili policajti. Podľa jeho slov si však neuvedomil, že sa jedná o rozdielne okresy a namiesto napomenutia dostal mastnú pokutu.

Lukáš by mal teda zaplatiť 500€ a preto sa snažil zistiť prečo je pokuta až tak vysoká. Dostal sa však odpovede, že môže dostať pokutu aj 1600€ s tým, že bude poslaná na ministerstvo vnútra. Nakoniec mu však povedali, že ak nemá momentálne peniaze na pokutu (500€) má si zriadiť splátkový kalendár.

 

Euro, 500, Dollar Bill, Money, Currency, Paper Money

Zdroj: pixabay.com

 

Rovnaký meter na všetkých!

O prípad sa začala zaujímať aj Verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová. Tá už Lukáša kontaktovala s tým, že sa na ňu môže oficiálne obrátiť. Podľa Patakyovej sa Lukášova cesta dala odôvodniť výnimkou, keď svoje bydlisko opustil na obstaranie nevyhnutných životných potrieb, t. j. drevo na kúrenie. Na internete sa však diskutovalo aj o tom ako je možné, že Róma, ktorý ide zaobstarať drevo na kúrenie pokutujú a politikov čo porušili zákaz zhromažďovania nie.

Narážali tak na protesty zo 17. novembra, kde Fico, Kotleba a Harabin navádzali ľudí aby si zložili rúška. Porušili tak nie len protipandemické nariadenia ale rovnako aj zákaz zhromažďovania.

 

Denník SME dokonca disponuje fotografiou pokutového bloku, ktorý dostal Lukáš. 

zdroj:  sme.sk / refresher.sk

foto: Polícia Slovenskej republiky