Premiér ohlásil výsledky skríningu za sobotu. Miera pozitivity je zatiaľ nízka!

Už od 18. januára prebieha na Slovensku celoplošný skríning nákazy ochorením Covid-19. Prvá vlna testovania bude prebiehať do 26. januára a neskôr sa rozhodne, ktoré okresy si testovanie zopakujú. Dnes premiér Igor Matovič naživo prezentoval výsledky skríningu za sobotu (23, januára), keď sa v mnohých mestách či obciach otvorili nové odberné miesta. P

rišlo sa otestovať veľké množstvo ľudí a miera pozitivity je zatiaľ nízka.

Začnú sa pomaly uvoľňovať opatrenia?

Túto sobotu sa na Slovensku otestovalo 1 303 949 ľudí a pozitívny test vyšiel 9 979 ľuďom čo predstavuje mieru pozitivity 0,77%. „Tento údaj je len za sobotu, keď na testovanie prišlo množstvo ľudí, ktorí nepredpokladali, že budú chorí,“ odôvodnil Marek Krajčí nižšiu mieru pozitivity. Verí však v to, že testovanie odľahčí nemocnice a dovolí Slovensku prejsť na Covid automat.

Pri priaznivom výsledku testovania sa tak už v rámci Covid automatu budú môcť od 8. Februára postupne uvoľňovať opatrenia. Premiér Igor Matovič taktiež poznamenal, že boli nastavené iné kritériá a v prvej vlne testovania sa ho zúčastnilo podstatne viac ľudí (3,6 milióna).

 

Minister vnútra, Roman Mikulec, podal verejnosti aj rôzne organizačné informácie. Na Slovensku sa tak malo otvoriť 3 791 odberných miest, kde pracovalo vyše 20 000 odberných tímov. Na dodržiavanie nariadení ale aj poriadku dohľadalo 1500 policajtov, 2 472 vojakov a 391 pracovníkov z okresných úradov. „Nikde sa nečaká, všade je to plynulé, zatiaľ môžeme byť spokojní,“ okomentoval plynulosť odberov Mikulec. 

 

zdroj: refresher.sk