Zbavíme sa dvojcentoviek? Ministerstvo financií chystá zaokrúhľovanie cien

Ministerstvo financií potvrdilo zámer, podľa ktorého by sa jedno a dvojcentové mince mali pomaly ale isto vytrácať z obehu. Snaha Ministerstva financií minimalizovať a nakoniec úplne obmedziť používanie týchto mincí z pultov slovenských obchodov sa potvrdila predložením návrhu, ktorý súvisí s minimalizáciou využívania mincí s najnižšou hodnotou v celej eurozóne.

Denník E potvrdil, že minimalizácia týchto mincí by mala prebiehať prostredtníctvom matematickej zákonitosti, avšak bez zvyšovania cien. Ministertsvo v návrhu zákona vysvetľuje, že Slovenská republika ide týmto krokom po príklade ostatných krajín eurozóny.

V praxi platí, že každá položka nákupu, ktorá bude stáť menej ako 5 centov, nás koniec koncou výjde na rovných 5 centov a nie menej. Denník zároveň vysvetlil, že nákup za 30,58 eur výjde zákazníkov na 30,60 eura a nákup za 15,76 eur, výjde zákazníkov na 15,75 eura.

Ak bude predložený návrh zákona schválený, Slovensko začne postupný proces odstraňovania týchto mincí z obehu. Poslednou fázou by malo byť úplné zrušenie týchto mincí. To sa však udeje až po tom, čo Rada EÚ príjme potrebné kroky.