6 spôsobov ako bojovať proti pocitu depresie a osamelosti v čase koronavírusovej pandémii

Izolujeme sa, snažíme sa spomaliť šírenie koronavírusu a dať nemocniciam možnosť liečiť chorých. Špičkoví odborníci v oblasti zdravotníctva nás žiadajú, aby sme sa vyhli spoločenským stretnutiam, pracovali z domu, pokiaľ je to možné, alebo úplne zostať doma, ak ste chorí alebo sa nachádzate v ohrozenej skupine ľudí.

Samozrejme, musíme sa navzájom chrániť, vyhýbať sa zhromaždeniam a držať sa najmenej 2 metre od seba.

Existuje však dôvod na obavy o naše duševné zdravie. „Keďže sociálny kontakt je základnou ľudskou potrebou, ak ho nemáme, trpíme psychicky aj fyzicky,” hovorí Dr. Brewer, MD, neurovedec, psychiater a docent behaviorálnych a sociálnych vied.

Áno, existuje rozdiel medzi izoláciou a osamelosťou. „Izolácia je fyzické oddelenie od ostatných ľudí, zatiaľ čo osamelosť je emocionálny stav pocitu osamotenia alebo odlúčenia,“ hovorí Brewer.

„Oba sú úzko prepojení, ale nejde o to isté.

Osamelosť je úzko spojená s vysokým krvným tlakom, poruchami spánku, imunitnými stresovými reakciami a poklesom rozpoznávania. Z pohľadu duševného zdravia vidíme medzi osamelými ľuďmi oveľa viac depresie a úzkosti.“

woman sitting on black chair in front of glass-panel window with white curtainsUnsplash

Ľudia s úzkosťou sa môžu cítiť obzvlášť zraniteľní, pretože sa zdá, že svet sa rúti do neistých časov. „Mnoho ľudí nie je zvyknutých byť osamote,” hovorí Tara Wellová, PhD, docentka na katedre psychológie na Kolumbijskej univerzite v Barnard College. „Keď cítime úzkosť, máme prirodzenú tendenciu chcieť sa združovať s ostatnými.” Dodáva, že to isté sa týka aj introvertov.

Tí, ktorí trpia depresiou, môžu byť taktiež zraniteľní, zatiaľ čo sa fyzicky dištancujú, hovorí Art Markman, PhD, profesor psychológie na texaskej univerzite v Austine

. „Jedným z najväčších rizík, najmä v čase, ako je tento, je tendencia strácať sa v negatívnom myslení. Pre ľudí náchylných na depresiu, ktorí sa chcú izolovať, je možným zlepšením nálady bytie v spoločnosti iných ľudí,” dodáva. „Môžete sa ocitnúť nielen v špirále negatívnych myšlienok, ale aj v stave uzavretosti.”

Cieľom sociálneho dištancovania sa v dnešnej dobe je byť v izolácii, ale nie osamote. Tu je niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

Oslovte ostatných

Žijeme vo svete, kde digitálna komunikácia prevláda rovnako ako tá osobná.

Štandardné interakcie na sociálnych sieťach spočívajúce v rýchlom pozeraní na aktivity ostatných, povrchnom komentovaní príspevkov, nie sú užitočné a pravdepodobne ani škodlivé. Lepšie ale bude, ak začnete sociálne siete využívať na zmysluplné interakcie iba s niekoľkými ľuďmi.

Brewer navrhuje usporiadanie rodinného rozhovoru alebo pravidelné videokonferencie so spolupracovníkmi, keď práve nie ste v kancelárii.

„Rovnako ako v mnohých veciach, na kvalite záleží viac ako na kvantite,” hovorí Brewer. „Vôbec ma neprekvapí, ak zistíme, že niektorí z nás skutočne prehlbujú svoje vzťahy, pretože táto kríza nás prinútila využívať nové komunikačné kanály.”

woman in white robe sitting on chairUnsplash

Robte zmysluplné veci

Neustála kontrola najnovších správ o COVID-19 pravdepodobne nie je produktívna pre vaše duševné zdravie. Namiesto toho sa venujte zmysluplným aktivitám.

„Môže to byť od domácich prác cez čítanie až po začatie projektu, na ktorý ste nemali nikdy čas, “ hovorí Brewer. „Zostať vo svete angažovanosti nám umožňuje používať novšie a logickejšie časti nášho mozgu, takže je menej pravdepodobné, že budeme upriamovať pozornosť na to, čo je mimo našu kontrolu.”

Trávte čas s domácimi miláčikmi

Ak máte domáceho miláčika, nezabudnite, že je skvelé spoľahnúť sa na neho ako na dobrého spoločníka.

Aj malý dotyk zvyšuje hormóny dopamín a serotonín, ktoré pomáhajú stabilizovať našu náladu a zmierňujú stres.

„V časoch spoločenskej izolácie môže byť pohladenie mačky alebo psa obzvlášť potešujúce,“ vysvetľuje Wellová. Nacvičte si aport. Vezmite ich na dlhú prechádzku. Starajte sa o ne. Ľúbte ich.

brown short coated dog on gray couchUnsplash

Zachovajte si zmysel pre humor

Neustále posielajte vtipné obrázky svojim priateľom. Neprestávajte pozerať hlúpe filmy. Je v poriadku zasmiať sa na niektorých situáciách z vášho života.

„Je veľmi ľahké byť teraz pri všetkých veľmi vážny,“ hovorí Markman.

„Samozrejme, je to vážne. Existujú ľudia, ktorí sú chorí, a ľudia, ktorí zomierajú. Ale ak sa pozriete do histórie, do najhorších situácií, ľudia, ktorí z toho vyviazli najlepšie z hľadiska duševného zdravia, sú tí, ktorí nestrácaju svoj humor.“

Markman hovorí, že „šibeničný humor“ existuje z nejakého dôvodu – ľudia si robili žarty z predstavy smrti, aby niečo strašidelné bolo o niečo menej strašidelné.

„Žartovať s priateľmi o tom, že sme sami, je neuveriteľne cenná vec,“ hovorí. Dodáva, že „schopnosť ľudstva nájsť humor v čomkoľvek“ je jednou z jeho cennejších vlastností.

person in red and black plaid long sleeve shirt using black laptop computerUnsplash

Oslovte tých, ktorí by sa mohli mať horšie

Možno sa bojíte pocitu osamelosti. Pravdepodobne si ale spomeniete na pár ľudí, ktorí by to mohli mať horšie; možno majú klinickú depresiu alebo inú diagnostikovanú poruchu, alebo sú len náchylní k pocitom osamelosti. Snažte sa preto spojiť sa s nimi akýmkoľvek spôsobom.

„Zamyslite sa nad zoznamom ľudí, ktorí možno nemajú ľudí, s ktorými sa môžu porozprávať,“ hovorí Markman.

„Ozvite sa im, pošlite správu alebo zavolajte.” Existuje veľa ľudí, ktorí sú momentálne menej zaneprázdnení, či už v dobrom alebo v zlom.

Ak poznáte takých, ktorí by mohli zápasiť s finančnými problémami, oslovte ich a dajte im vedieť, že v tom nie sú sami.“ Či už ide o vaše deti, skvelú tetu, ktorá je v domove dôchodcov, kamarátku, ktorá je slobodná a žije sama, alebo brata, ktorý by počas tohto obdobia mohol prísť o svoju prácu kvôli kríze.

Cvičte, najlepšie vonku

Je menej pravdepodobné, že sa vírus rozšíri vonku na čerstvom vzduchu, preto nič nepokazíte, ak tam začnete tráviť viac času. Ak sa vyberiete s priateľom na turistiku alebo cykloturistiku, určite to bude lepšie, ako keby ste boli niekde v interiéry s ďalšími cudzími ľuďmi.

Markman tiež poznamenáva, že cvičenie je skvelé pre duševné zdravie. Ak sú fitnes centrá vo vašom okolí zatvorené a nemôžete trénovať, choďte na prechádzku alebo na bicykel. Keď sa vonku začne otepľovať, budete mať viac príležitostí byť na vzduchu a získať tak potrebný vitamín, ktorý vám zlepší náladu.

 

Zdroj: health.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “6 spôsobov ako bojovať proti pocitu depresie a osamelosti v čase koronavírusovej pandémii”