8 vecí z čias socializmu, s ktorými sa už dnes nestretneme

Uplynulo niekoľko desaťročí, odkedy boli naši rodičia deťmi. Odvtedy sa zmenilo veľa vecí: životný štýl, výchova, práca, myslenie ľudí. To neznamená, že v tom čase bolo niečo horšie alebo lepšie, len sa to zmenilo. Existuje najmenej 8 vecí, ktoré ľudia v čase socializmu považovali za normu…

Rýchly návrat do práce

Boli obdobia, keď materská dovolenka nepresahovala tri mesiace. Neskôr, v 70. rokoch, sa materská dovolenka zvýšila na rok, a potom na tri.

Žena samozrejme mala na výber: ísť do práce alebo zostať na materskej dovolenke rok, ale bez výhod.

Samostatnosť je na prvom mieste

Nikto nesedel doma so svojimi deťmi, bolo to neakceptovateľné. Od 6 rokov chodili deti zo školy samy, zohriali si jedlo a sadli si k domácim úlohám.

Matky nechodili neustále za deťmi, nebol čas. Zabaviť dieťa mobilným telefónom bolo nemožné a situácia na uliciach bola úplne iná.

Nemôžete byť ľavák

Kedysi to bolo tak, že ľavákov sa robili praváci. Ak dieťa držalo pero v ľavej ruke, bolo mu ho presunuté do pravej.

Alebo dokonca zafixovali ľavú ruku tak, aby dieťa mohlo písať len pravou rukou.

Učitelia a rodičia prísne kontrolovali proces písania až do roku 1986, kedy ľaváci mohli začať písať ľavou rukou.

Krátke účesy pre chlapcov a dlhé vrkoče pre dievčatá

Účesy chlapcov tej doby neboli príliš rozmanité.

Dievčatá si zase pestovali dlhé vrkoče. Niektorí starší chlapi sa už neprispôsobovali normám a vlasy si zámerne nestrihali. Vtedajšia doba rozhodnutie stredoškolákov neuznávala a štýl krátkych vlasov u chlapcov zosmiešňovala.

Trest opaskom

Neznamená to, že boli podporované telesné tresty, ale stále sa používali, či už v škole alebo doma.

Nahnevaný učiteľ mohol do dieťaťa hodiť kriedu alebo ho ukazovadlom udierať po rukách. Rodičia používali „opaskovú metódu“, niekedy stačilo aj jedno zaucho a dieťa podľa slov rodičov prišlo späť k rozumu.

Teraz môžu deti natočiť nahnevaného učiteľa na mobil a je vysoko pravdepodobné, že ho  neskôr prepustia. A ak majú susedia podozrenie, že dieťa je týrané, určite zavolajú ľuďom zo „sociálky“.

Plienky, nie jednorazové

Neboli žiadne plienky, a dokonca ani jednorazové. Bolo málo plienok, ktoré bolo možné opakovane použiť. Varili sa, ručne sa prali, žehlili a opakovane sa používali. Naše matky a babičky preto nechápu, v čom spočívajú ťažkosti dnešných matiek, nakoľko bolo vynájdených veľa rôznych zlepšovákov na zjednodušenie života.

Žiadne hry o jedlo

Moderní rodičia venujú veľkú pozornosť psychologickému vývoju dieťaťa.

A dnes každý psychológ potvrdí, že deťom by malo byť umožnené robiť na stole neporiadok. Matky nemali čas ani jedlo na takéto hlúposti. Dieťa zároveň chodilo do škôlky a tam muselo byť upravené a slušné.

Liečba

Netreba dodávať, že ľudia v socializme nemali internet. Boli časy, kedy sa liečili lekármi. Na prvom mieste bola medicína.

Ak pediater povedal, že by sa dieťa malo dať zaočkovať, jednoducho sa to urobilo a nikto nekládol zbytočné otázky. Ak vám nenavrhli ďalšie vyšetrenia, boli ste zdraví. A dnes, hneď ako sa niečo stane, hľadáme odpoveď najskôr na internete a k lekárovi ideme až vtedy, keď máme stanovenú vlastnú diagnózu.

Pravdepodobne to nie sú ani zďaleka všetky rozdiely medzi ľuďmi žijúcimi za socializmu a teraz. Možno si aj vy pamätáte niečo podobné z vášho detstva. Budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o svoje spomienky na detstvo!

Zdroj: takprosto.cc