Americkí miliardári zarobili za 10 mesiacov viac ako 1 bilión dolárov

Miliardári v USA zarobili za 10 mesiacov viac ako 1 bilión dolárov aj napriek zvýšenej miere chudoby v krajine.

Napriek tomu, že USA v dôsledku pretrvávajúcej pandémie utrpela najprudší nárast chudoby za viac ako 50 rokov, kolektívne čisté imanie miliardárov v krajine vzrástlo.

Podľa nového výskumu Inštitútu pre politické štúdie (IPS) a spoločnosti American for Tax Fairness (ATF) bolo čisté imanie 660 amerických miliardárov k 18. januáru neuveriteľných 4,1 bilióna dolárov. Od marca 2020 je to nárast o 38,6%.

Majetok najbohatších 15 miliardárov sa v priemere zvýšil o 58,7%. Podľa časopisu Forbes rástlo bohatstvo Elona Muska v roku 2020 o viac ako 500%.

Pandémia tiež zaznamenala, že sa množstvo majetných ľudí dostalo do postavenia miliardárov. Na začiatku roku 2020 bolo USA domovom 614 miliardárov,tento počet sa v súčasnosti zvýšil na 660.

V tlačovej správe IPS a ATF uviedli, že nárast majetku amerických miliardárov za posledných 10 mesiacov by bolo postačujúce na „zaplatenie úľav pre pracujúce rodiny“ stanovené v stimulačnom balíku prezidenta Joe Bidena vo výške 1,9 bilióna dolárov.“

„V USA sa miliardári oddeľujú od zvyšku spoločnosti, čo je extrémna forma sociálneho dištancovania. Ich šťastie stúpa, zatiaľ čo väčšina Američanov čelí bezprecedentným zdravotným a ekonomickým výzvam,“ uviedol pre Forbes Chuck Collins, riaditeľ programu IPS pre nerovnosť.

Miera chudoby v USA zaznamenala najprudší nárast od 60. rokov v roku 2020, vyplýva to z novej správy. Ekonómovia Bruce Meyer a James Sullivan zistili v druhej polovici roka 2020 nárast o 2,4%. Tento nárast je takmer dvojnásobkom najväčšieho ročného nárastu chudoby od 60. rokov. Podľa agentúry Bloomberg to znamená, že ďalších osem miliónov ľudí v USA je dnes považovaných za chudobných.

Ďalej sa odhaduje, že miera chudoby černošských Američanov vzrástla o 5,4%, čo je ekvivalent ďalších 2,4 milióna jednotlivcov, ktorí sa teraz nachádzajú na hranici chudoby.  Biden v súčasnosti presadzuje plány na väčšie kontroly stimulov.

Zdroj: www.unilad.co.uk