Čo sa stane s vašim telom, ak úplne vylúčite cukor? Rozhodli sme sa to zistiť

Nadmerné ochlpenie, zmeny nálad, alebo starnutie pleti. To je len niekoľko efektov, ktoré súvisia s konzumáciou cukru. 

Rozhodli sme sa zistiť, čo by sa stalo s našim telom, keby sme aspoň na chvíľu vylúčili z nášho jedálnička cukor.

1. Tvoja túžba po nezdravých jedlách zmizne

Cukor pri vstupe do nášho tela ovplyvňuje naše mentálne schopnosti, ako aj našu sebakontrolu. Štúdie ukazujú, že cukor má návykové účinky. Keď konzumujeme cukor, zvyšuje sa hormón vyvolávajúci hlad. Potom začneme túžiť po kalorických jedlách a máme sklon k prejedaniu.

2. Zlepší sa vám pamäť

Keď máme chuť na niečo sladké, náš mozog povie „nie“ a tu je dôvod. Štúdie zistili, že aj keď pri konzumácii cukru nepriberáme, náš mozog stále cíti nepohodlie, pretože naše kognitívne funkcie sa môžu spomaliť.

Môže sa nám tak zhoršiť pamäť a ťažšie sa nám bude rozhodovať. Štúdie zistili, že náš mozog môže navyše v určitých oblastiach stratiť svoj objem a zmenšiť sa.

3. Už žiadne zmeny nálad

Vedci tvrdia, že konzumácia nadmerného množstva cukru môže viesť k častým zmenám nálady a dokonca k depresiám.

Diéty s vysokým obsahom rafinovaných cukrov môžu spôsobiť, že úzkosť bude silnejšia a zabráni ľuďom v tom, aby si užívali svoj život s pozitívnymi emóciami. Stáva sa to preto, lebo rafinovaný cukor odvádza vitamín B z nášho tela.

Ten je jeden z hlavných činiteľov zodpovedných za našu náladu. Lekári prekvapivo používajú inzulín na liečbu nielen cukrovky, ale aj depresie a táto liečba priniesla niekoľko dobrých výsledkov.

4. Zlepší sa vaša pokožka 

Dermatológovia tvrdia, že cukor vyvoláva hormonálny stres, ktorý vedie k zhoršeniu pleti. Pokožka na tvári nadobudne sivý odtieň, začnú sa vám vytvárať škvrny po celej tvári a pokožka sa stenší.

5. Budete mať hustejšie vlasy

Cukor tiež môže vyvolať rednutie vlasov a spôsobiť ich vypadávanie. Stáva sa to preto, lebo zvýšená hladina glukózy vyvoláva nerovnomernú hladinu hormónov, ktoré sa zrazu ocitnú na horskej dráhe.

Pokožka hlavy potom nie je dobre vyživovaná a môže sa stať, že nám začnú vlasy vypadávať.

Správnou stravou sa už spôsobené škody zrejme nepodari úplne napraviť, ale môžete aspoň zabrániť budúcemu vypadávaniu vlasov.

6. Vyhnete sa nadmernému ochlpeniu na tvári a tele

Vedci tvrdia, že keď konzumujeme spracovaný cukor, môžeme čeliť problému nežiaduceho ochlpenia na tele. Cukor vyvoláva zvýšenú hladinu inzulínu v krvi, čo zase vyvoláva vyššiu hladinu testosterónu. Tento hormón zintenzívňuje rast chĺpkov na tele. Tak sa môže stať, že nám začnú rásť chĺpky nad hornou perou alebo v okolí pupka.

7. Pokožka začne starnúť pomalšie

Vedci tvrdia, že cukor nemusí byť iba spúšťačom akné, ale môže aj urýchliť starnutie našej pokožky.

Pri príchode do nášho tela sa cukor podieľa na poškodení kolagénu našej pokožky a tento proces sa ešte viac urýchľuje ultrafialovým svetlom. Naša pokožka sa stáva menej elastickou a krehkejšou, čo má za následok ochabnutie pokožky a vrásky.

Cukor môže tiež potláčať ľudský rastový hormón, ktorý je zodpovedný za náš metabolizmus a zloženie tela.

8. Kosti budú silnejšie

Nedávny výskum zistil, že cukor sťažuje nášmu telu metabolizáciu vitamínu D a v skutočnosti zbavuje naše kosti vápnika, horčíka a ďalších živín. To môže viesť k osteoporóze.

9. Zmierna sa menštruačné bolesti

Aj keď sa to môže javiť ako dobrý nápad, sa počas menštruácie napchávať sladkosťami, gynekológovia tvrdia, že cukor môže skutočne veci ešte zhoršiť.

Podľa lekárov môže cukor kŕče ešte zhoršiť, pretože spôsobuje zápal. Okrem toho sa môžu zvýšiť vaše bolesti brucha a plynatosť, čo v konečnom dôsledku zhorší váš stav počas menštruácie.

10. Zlepší sa vám imunita

Vedci tvrdia, že keď pravidelne konzumujeme cukor, môžeme si tým deaktivovať vlastnú imunitu. Cukor ovplyvňuje biele krvinky, ktoré sú zodpovedné za boj proti baktériám a vírusom. Vypitím jednolitrovej fľaše sladkej vody alebo zjedením 100 gramov cukru znížime aktivitu imunitných buniek o 40%, čo znamená, že naša imunita bude na 4–5 hodín deaktivovaná.

Zdroj: www.brightside.me
Zdroj foto: www.pexels.com