Francúzsky farmár začal namiesto pesticídov používať kurčatá. A funguje to!

Francúzsky farmár Christophe Bito vlastní malý pozemok na juhu Francúzska a minulý rok boli jeho ovocné stromy napadnuté parazitmi. Hmyz sa rýchlo množil a hrozilo, že mu všetko zničí.

Išlo o malé chrobáky, ktoré ničia jablone a spôsobujú vážne ekonomické škody v celom regióne.

Farmári tento problém zvyčajne riešia pomocou pesticídov, ale Bito sa poradil s odborníkom a našiel ekologickejšie a vhodnejšie východisko: využívať zvieratá, ktoré sa živia škodlivými chrobákmi. V tomto prípade je reč o obyčajných kurčatách.

Marcianos.com

Zistilo sa, že kurčatá sú účinné v boji proti týmto škodcom.

Kurčatá ich nielen radi jedia, ale sú aj dostatočne rýchle na to, aby ich chytili. Môžu dokonca skákať na vetvách alebo zo stromu na strom a prenasledovať svoju korisť.

Výsledok bol pôsobivý: v oblastiach obývaných kurčatami sa počet hmyzu znížil o 80%. Pokiaľ ide o účinnosť, je porovnateľný s pesticídmi – ale samozrejme bez negatívnych dôsledkov spôsobených ich použitím.

white and brown rooster on green grass field during daytimeUnsplash

Teraz sa muž rozhodol zvýšiť populáciu kurčiat a chová už 200 kusov. Stačí ich občas vypustiť na záhrade, aby bol problém so škodcami pod kontrolou.

Kurčatá ničia aj ázijské osy, ktoré útočia na úle. Kurčatá uchvacujú svojou mobilitou odrážaním a chytaním ôs počas letu.

Okrem toho má farmár vždy čerstvé kuracie vajcia. Na pesticídy neutratil ani jedno euro a kupujúcich poteší ekologicky čistými jablkami vypestovanými bez kvapky chemikálií. Spokojnosť tak je na oboch stranách!

 

Zdroj: lifter.com.ua