„Kvôli alkoholizmu som prišla o všetko, no ani to ma nedokázalo zastaviť…“ PRIZNANIE PACIENTKY, KTORÁ HOLDOVALA ALKOHOLU

Gail Cecil, terapeutka, špecialistka na liečbu rôznych závislostí, sa podelila o priznanie jedného zo svojich pacientov:

„Pozrite sa do očí svojich detí a povedzte im, že ich ľúbite. Pozrite sa im do očí a dajte im vedieť, že je vám to ľúto. Je to pravda – bezpodmienečné puto medzi matkou a dieťaťom. Cítite ich bezradnosť s nádychom strachu, a to aj vtedy, keď vám povedia, že všetko bude v poriadku a dúfajú, že ich mamička sa zotaví.

Oči otca sú plné smútku a zúfalstva, keď našiel svoju dcéru ako leží v rohu miestnosti a v každej ruke drží fľašu vodky.

Napätosť a sklamanie mojej matky, veď znova som to urobila.

Celé roky som sa neúspešne pokúšala prestať piť. Myslel som si, že je to elegantné – nepiť pivo z plechovky, ale piť vodku z pohára naplneného ľadom. Malo to však ďaleko od pravdy.

Keď som sa zúčastnila programu pre alkoholikov, šesť mesiacov som bola čistá. Myslela som si, že sa mi konečne podarilo vyrovnať sa sama so sebou, že som ukázala sociálnym pracovníkom, že to môžem dokázať, a skutočne som tomu verila. Môj život sa zlepšil a môj prípad bol opäť uzatvorený.

Na chvíľu bolo všetko v poriadku, ale potom sa do mojom živote vrátila lož. „Nie je nič zlé na tom, ak si dám pohár vína,“ povedala som si. Nakoniec som sa vrátila k väčším množstvám, len aby som sa dostala do rovnakého stavu zabudnutia.

Moje deti, náš domov, peniaze a muž, ktorý ma miloval – nič z toho nestačilo na boj s mocou závislosti. Zatiaľ čo sa moje deti hrali so svojím otcom na pláži v Brightone, ja som sedela na rozbitom záchode na verejnych toaletách. Pila som fľašu vodky a išla do mora, úplne oblečená, dúfajúc, že sa utopím.

V mojej hlave sa odohrával boj, ktorý som chcela zastaviť. Začali ma pokladať za nebezpečnú, odobrali mi moje deti aj dom a môj milovaný muž ma opustil. Toto nie je nachádzanie súcitu, je to krutá realita závislosti.

To však nestačilo, môj stav sa stále zhoršoval. Chcela som zomrieť, pretože bez ohľadu na to, ako som sa snažila prestať piť, nemohla som. Cítila som sa tak bezmocná a osamelá. Zakaždým, keď sa mi podarilo zastaviť, skončilo to tak, že som sa opäť napila.

Nevedela som zostať triezva a nechápala som, čo sa to so mnou deje. Odpor, hanba a vina ma bili ako kladivo zakaždým, keď som otvorila oči.

Zabudla som na tváre svojich detí hneď po stretnutí s nimi. Znova a znova sa snažím uniknúť zo života, jeden večer sa prebudím, s ťažkou hlavou od alkoholu, tvárou smerujúcou na pláž.

Som unavená z neustáleho ospravedlňovania, strácam ľudí a vyjadrujem ľútosť na začiatku každej vety. Nechcela som takto zomrieť. Preto som požiadal o pomoc na klinike. Zvykla som si myslieť, že liečenie je k dispozícii len bohatým a slávnym a nevedela som, že to bolo možné aj pre ľudí, ako som ja. Čakala som.

Už som nechcela zomrieť a mám nádej. Nakoniec som bola odmenená. Keď som vstúpila do dverí StreetScene, centrum na liečbu drogovo závislých v Bournemouthe, bola som pevne presvedčená, že už nechcem znovu začať s pitím.

Môj príbeh dokázal, že som jednoducho nevedela, ako to urobiť. Starala som sa o to, aby som bola triezva bez ohľadu na to, ako to ovplyvní môj život.

Pobyt v centre mi otvoril oči, začala som vidieť samú seba, svoju závislosť a bezmocnosť, ktorá bola všade okolo mňa. Zrazu to malo zmysel.

Keď súd schválil adopciu mojich detí, bola som čistá 18 mesiacov. Mnohí si mysleli, že stretnutie s ľuďmi, ktorí si adoptovali moje deti, ma zničí. Ale nepila som a dokázala som prijať túto skutočnosť. Som im dokonca vďačná, pretože mojim deťom dali život, ktorý by som im ja nemohla predtým zabezpečiť.

Teraz už nepijem takmer 11 rokov. Pracujem na ozdravnom programe, o ktorom som sa dozvedela od iných pacientov. Moji najstarší synovia sa ku mne naspäť vrátili a sú na mňa hrdí. Už viac neležím na gauči a nechodím po uličkách v nepríčetnom stave.

Som vďačná za môj život, bez ohľadu na to, aký je. Viem o záludnosti mojej závislostí aj o tom, že démon spí na mojich pleciach. A dokonale rozumiem tomu, že som čistá len v tento deň.“

Existujú medzi vašimi blízkymi alkoholici? Dokázali sa dostať naspäť do normálneho života?