Objavené boli ďalšie nové lieky na Covid-19. Ako fungujú?

Vedci vytvorili nové lieky proti Covid-19, ktoré by mohli dokázať znížiť úmrtnosť až o štvrtinu. Vedci uskutočnili výskum na jednotkách intenzívnej starostlivosti prostredníctvom protizápalových liekov. Dodávky týchto liekov sú už k dispozícii po celej Veľkej Británii, takže je možné, že sa budú využívať na záchranu stoviek životov už o pár dní.

V nemocniciach Spojeného kráľovstva je viac ako 30 000 pacientov s Covidom, čo je o 39% viac ako v apríli.

Vláda Spojeného kráľovstva úzko spolupracuje s výrobcom liekov na zabezpečení toho, aby lieky – tocilizumab a sarilumab – boli naďalej dostupné pre pacientov vo Veľkej Británii.

Liečba prostredníctvom nich urýchľuje zotavenie pacientov a skracuje dobu, ktorú musia kriticky chorí pacienti stráviť na intenzívnej starostlivosti, zhruba o týždeň. 

Aj keď tieto lieky nie sú lacné, ich cena sa pohybuje od 750 do 1 000 libier na pacienta, výhoda ich použitia je jasná. Vedúci výskumný pracovník Anthony Gordon z Imperial College v Londýne uviedol:

,,Všetci z mojich 12 pacientov, ktorých som liečil týmito liekmi, boli vyliečení.“

V štúdii REMAP-CAP, uskutočnenej v šiestich rôznych krajinách vrátane Veľkej Británie, na vzorke 800 pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti sa preukázalo:

  • vyliečených bolo takmer 36 % pacientov na intenzívnej starostlivosti,
  • úmrtia týchto pacientov sa znížili až o štvrtinu na 27 %.

Profesor Stephen Powis, riaditeľ NHS, uviedol: „Skutočnosť, že v súčasnosti existuje ďalší liek, ktorý môže pomôcť znížiť úmrtnosť pacientov s Covid-19, je nesmierne vítanou správou a ďalším pozitívom v boji proti vírusu.“

Tieto lieky tlmia zápal, ktorý sa môže u pacientov s Covidom rozšíriť extrémnou rýchlosťou a spôsobiť poškodenia pľúc a ďalších orgánov.

Lekárom sa odporúča, aby ich dávali každému pacientovi s koronavírusom, ktorého stav sa aj napriek podávaniu dexametazónu zhoršuje a potrebuje intenzívnu starostlivosť.

vTocilizumab a sarilumab už boli pridané na zoznam vládnych obmedzení vývozu, ktorý zakazuje spoločnostiam predávať lieky určené pre britských pacientov za vyššiu cenu v inej krajine.

Zdroj: bbc.com