Prevádzkovanie mobilných odberných miest je veľký biznis. Mesačne si prilepšia aj o 30-tisíc eur!

Od začiatku februára na Slovensku začal fungovať Covid automat, ktorý “zafarbil” krajinu na červeno a čierno.

Ak potrebujete chodiť do práce musíte sa každý týždeň otestovať, keďže aj v rámci práce či rekreácie mimo okresu potrebujete negatívny test nie starší ako 7 dní. Pravidelné testovanie kvôli práci tak mnoho ľudí prinútilo využívať mobilné odberné miesta (MOM), kde Vás antigénovými testami otestujú zadarmo.

Počet MOM-iek tak rapídne narastá a môže byť za tým aj krásny finančný príspevok od štátu. 

 

Čo musia spĺňať?

Po skončení celoplošného skríningu mnoho samospráv zrušilo MOM-ky no vďaka výzve ministerstva zdravotníctva vzniklo mnoho súkromných odberných miest.

Do tejto výzvy sa mohli súkromný prevádzkovatelia zapojiť do 1. februára 2021. Museli si však nájsť priestor, zdravotníkov aj administratívnych pracovníkov a zabezpečiť testovanie aspoň 6 dní v týždni na 8 hodín denne.

Súkromná MOM-ka tak od štátu dostane antigénové testy zadarmo no musí zaručiť, že denne otestuje aspoň 250 ľudí. Avšak, peniaze dostane aj v prípade, že v niektorý deň nepríde nikto.

Navyše, ak v MOM-ke presiahne za deň počet testovaných číslo 250, za každú vzorku odobratú navyše dostane o 2,50€ viac.

 

 

Koľko peňazí dostanú od štátu?

Príspevky od štátu pre MOM-ky sa líšia aj vzhľadom na to či je odberné miesto zriadené v interiéri alebo exteriéri.

Na zabezpečenie materiálno-technického vybavenia dostane na úvod odberné miesto v interiéri 1 118,87€, ak sa odberné miesto nachádza v exteriéri je suma o trošku vyššia a to 1 188,87€.

Štát odbernému miestu platí za 1 testovací deň počas pracovného týždňa 844,50€ (interiérové) alebo 871,05€ (exteriérové).

Ak sa testuje cez víkend, za jeden deň si tak prilepšia o 1 156,10€ (interiérové) alebo až 1 295,36€ (exteriérové).

Ak má teda mesiac 31 dní a MOM-ka testuje 7 dní v týždni po 8 hodín denne, získa od štátu 30 396,95€. Avšak samosprávam štát prepláca sumu 5€ za jedného otestovaného človeka ak sa teda nezapojili do spomínanej výzvy, ktorá by bola pre nich oveľa výhodnejšia.

 

 

Oplatí sa to?

„Zapojiť sa mohol každý. Ja som túto príležitosť využil, no musel som pre to aj niečo spraviť.

Nájsť vhodné priestory, zdravotníkov a ďalší personál, požiadať o povolenie regionálny úrad verejného zdravotníctva. Áno, oplatí sa to, ale bez finančnej motivácie by to predsa nik nerobil,“ prezradil pre portál pluska.sk anonymný prevádzkovateľ MOM-ky.

Zo sumy 30 396,95€ síce prevádzkovateľ musí zaplatiť personál či priestory no ak by to nebolo tak výhodné, nerobil by to nikto.

Podľa ministerstva zdravotníctva sa doteraz zriadilo výše 740 MOM-iek no za mesiac január vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva vyše 1400 povolení na zriadenie súkromných odberných miest. 

 

zdroj: www1.pluska.sk