Pri sčítaní obyvateľstva majú na Slovensku problém páry rovnakého pohlavia, kvôli tejto veci

Vďaka sčítaniu obyvateľstva, ktoré začalo už 15. februára, získajú úrady cenné štatistické informácie o slovenskej populácii.

Formulár obsahoval aj novinky ako napríklad hlásenie sa k druhej národnosti alebo nepriradenia sa k žiadnemu náboženstvu.

Problém však nastal pri pároch rovnakého pohlavia, na ktorý poukázal na svojom Facebooku Michal Huštaty.

 

Michal pridal snímku svojho formulára, kde po zadaní, že v domácnosti nebýva sám, nemohol zaškrtnúť, že býva so svojim manželom.

„Jeden z mnohych dokazov sexualnej diskriminacie aj dnes na Slovensku. V ramci scitania obyvatelstva www.scitanie.sk mi system ako muzovi nedovoluje zaskrtnut mojho manzela.

Nedokazem tak pravdivo vyplnit formular a Slovensko neziska pravdive udaje o svojom obyvatelstve,“ napísal Michal.

 

Jeden z mnohych dokazov sexualnej diskriminacie aj dnes na Slovensku. V ramci scitania obyvatelstva www.scitanie.sk mi…

Uverejnil používateľ Michal Huštaty Pondelok 15. februára 2021

 

 

Problém kvôli slovenskej legislatíve

Na Slovensku sa zatiaľ legislatívne nepodporujú manželstvá či registrované partnerstvá párov rovnakého pohlavia.

Michal tak do manželského zväzku s partnerom Dušanom Martinčokom vstúpil v meste Luxemburg. Avšak rozsudok Súdneho dvora Európskej únie z roku 2018 tvrdí o tom, že členské štáty EÚ by mali umožniť manželom rovnakého pohlavia usadiť sa na svojom území.

Funguje to na základe európskej smernice o voľnom pohybe osôb. „Pojem ‚manželský partner‘ je v európskej smernici o voľnom pohybe osôb rodovo neutrálny a zahŕňa aj osoby rovnakého pohlavia,“ píše o rozsudku z roku 2018 portál Euractiv.

Tento rozsudok však nepojednáva o tom aby členské štáty menili v smere manželstiev či registrovaných partnerstiev rovnakého pohlavia svoju legislatívu.

 

zdroj: refresher.sk