Slovenskí vedci zistili, že v Česku a na Slovensku pravdepodobne máme vlastnú mutáciu. Britská mutácia nemusí byť teda až tak rozšírená ako sme si mysleli!

V posledných týždňoch sa aj na Slovensku mnohokrát skloňuje slovné spojenie britská mutácia koronavírusu. Jeho prevalenciu v otestovaných vzorkách na tlačových konferenciách potvrdil premiér aj minister zdravotníctva.

Slovenskí vedci však prišli na to, že to nemusí byť úplne pravda. V publikácii píšu o tom, že dostupné testy tak falošne označili vzorky za britskú mutáciu. Tá patrí do rovnakého kmeňu ako mutácia, ktorá sa objavila u nás a v susednom Česku.

 

Máme vlastnú mutáciu?

Britská mutácia, ktorá má označenie B.1.1.7., bola potvrdená v mnohých prípadoch aj na Slovensku aj hlavne kvôli cestovateľskej anamnéze.

Skupina slovenských vedcov tak v publikácii spomína, že v niektorých týchto vzorkách bola síce naozaj potvrdená práve britská mutácia (v 5 zo 122 vzoriek) no nebolo to tak so všetkými.

Značná časť vzoriek “britskej mutácie” však obsahovala mutačné genómy, ktoré sa pripisujú inému typu mutácie (v 50 zo 122 vzoriek).

Tá by sa podľa vedcov mala označovať ako B.1.258. 

 

BRITSKÁ MUTÁCIA NOVÉHO KORONAVÍRUSU SA POTVRDILA NA 74 PERCENTÁCH VZORIEK.

Britský variant nového koronavírusu sa potvrdil v 74 percentách vzoriek preverovaných Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Celkovo bolo RT-PCR metódou na prítomnosť nového typu mutácie preverených 1962 klinických vzoriek.

 

 

Prečo sa testy mýlia?

Omyly pri testovaní spôsobuje aj fakt, že pri táto mutácia pôsobí na genóm spike proteínu, na ktorý sú testy zamerané.

Spike proteín koronavírusu je časť, ktorá mu vlastne dovoľuje sa zachytiť na bunkách a rak môže vírus preniknúť do organizmu.

Rozlíšiť britský od tohto vedia vedci  práve spomínanými mutačnými genómami, ktoré sú zväčša prítomné iba pri mutácii nimi označovanej ako B.1.258.

 

Person Putting a Drop on Test Tube

Zdroj: pexels.com

 

Kedy sa mutácia objavila?

Tento nový variant, ktorý máme aj na Slovensku sa po prvýkrát objavil vo Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve ešte v auguste 2020.

Neskôr sa však rozšíril aj k nám, do Česka, Švédska, Poľska, Dánska a Rakúska.

Práve to potvrdzuje fakt, že táto mutácia sa rozširovala Strednou Európu ešte dávno predtým ako britský variant (B.1.1.7.).

Spomínaná mutácia genómu spike proteínu sa spája s vyššou infekčnosťou a spomalenej odpovedi imunitného systému. 

 

Coronavirus, Corona, Virus, Pandemic, Infection

Zdroj: pixabay.com

zdroj: virological.org