Slovensku hrozí nočný zákaz vychádzania. Platil by už od 20:00

Vláda Slovenskej republiky rokovala takmer celý uplynulý týždeň o prehodnotení aktuálne platných opatrení, ktoré šírenie pandémie ani len nezmiernili.

Podľa premiéra Igora Matoviča a mnohých odborníkov je na mieste, aby sa opatrenia sprísnili, čo môže znamenať aj rozdielnu formu opatrení či dokonca pozastavenie výroby v niektorých fabrikách a „vypnutie“ krajiny.

Medzi najprekvapivejšie opatrenia by sa mal zaradiť nočný zákaz vychádzania, ktorý by bol na Slovensku platný už od 20:00 a trval by až do skorých ranných hodín.

Zákaz vychádzania v nočných hodinách má spôsobiť obmedzený presun Slovákov počas nočných hodín.

Počas nočného zákazu by platili výnimky, s ktorými by sa Slováci mohli dopraviť len k lekárovi a do práce. Sprísnenie nočného zákazu vychádzania spomenula aj Anna Zemanová – predsedníčka poslaneckého klubu SaS v jednej z relácii na Rádiu Slovensko.

Anna Zemanová podotkla, že najbližšie týždne budú náročné nie len pre zdravotníkov, ale aj pre bežných obyvateľov Slovenska, no jediná rozumná cesta je cesta s dodržiavaním platných opatrení.

Opatrenia sú účinné, no mnoho Slovákov sa stráca v stále meniacich sa platnostiach a výnimkach. Aj napriek možným nejasnostiam sa musia nové prijaté opatrenia rešpektovať.

Medzi ďalšie opatrenia bude podľa uniknutých informácií patriť:

  1. povinné nosenie FFP2 respirátorov počas celého nákupu a cestovania verejnou hromadnou dopravou. V polovici marca sa má toto nariadenie ešte sprísniť a rozšíriť na povinné nosenie respirátorov v interiéri,
  2. prostredníctvom aplikácie E-hranica sa bude kontrolovať sprísnený režim na hraniciach, vrátanie maximálne 72-hodín starého testu pre pendlerov zo susedných krajín,
  3. opätovne sa začne kontrolovať dodržiavanie karantény po príchode zo zahraničia,
  4. pozitívne testované osoby si nebudú môcť nakúpiť priamo v obchode– nové opatrenia im vraj povolia len nevyhntný presun k lekárovi a do lekárne,
  5. zákaz vychádzania s výnimkami by mal byť platný v čase od 5:00 do 20:00. Od 20:00 do 1:00 ráno by mal byť povolený len pohyb osôb pri ceste do práce a k lekárovi,
  6. zakázaný bude aj pobyt v prírode mimo svojho okresu.

Nové opatrenia majú platiť 3 týždne, počas ktorých sa rozhodne o ďalšom postupe v rámci riešenia koronakrízy na Slovensku.

Ak sa situácia s koronavírusom na Slovensku nezlepší, odborníci pripúšťajú úplné obmedzenie pohybu a vypnutie krajiny.

Zdroj: refresher.sk