V roku 1847 tento lekár zachránil životy tisícok matiek, uznania sa mu dostalo až po smrti

Meno Ignác Filip Semelweis nie je veľmi známe, ale výsledky práce tohto muža sú pre väčšinu moderných rodín neoceniteľné.

V roku 1847 tento lekár zachránil životy tisícov matiek tým, že prinútil pôrodné asistentky, aby vykonávali jednu jednoduchú činnosť.

Instagram

Narodil sa v Budíne (dnešná Budapešť, Maďarsko) 1. júla 1818 v rodine zámožného obchodníka. V roku 1844 vyštudoval chirurgiu a pôrodníctvo na viedenskej univerzite. O sedem rokov neskôr sa vrátil do Budapešti, kde šéfoval nemocnici svätého Rocha.

V tých rokoch bol v Európe trend zomierania žien na pôrodnú horúčku.

Počet úmrtí pri pôrodoch v nemocniciach zároveň vysoko prevyšoval úmrtnosť pri domácich pôrodoch, a to aj napriek tomu, že ich robili certifikovaní odborníci v lekárskych ústavoch.

Mladý maďarský lekár sa stále snažil zistiť dôvody tejto strašnej situácie, až sa mu to jedného dňa konečne podarilo. V roku 1847 pripustil, že infekcie v pôrodniciach sa prenášali z infekčného a patologického oddelenia, keďže pôrod bol často nevyhnutný bezprostredne po pitve a v tom čase neexistovala žiadna sanitácia.

person holding baby feetUnsplash

Ignác bol jedným z prvých, ktorí bojovali za čistotu v nemocniciach. Inštruoval zamestnancov, aby si pred kontaktom s tehotnými ženami ponorili ruky do roztoku chlórovaného vápna.

Mnoho kolegov sa jeho návrhu vysmievalo, ale čoskoro sa výsledky tejto inovácie prejavili – úmrtnosť žien a novorodencov klesla až o 7-násobok z 18 na 2,5%.

Pomerne revolučný objav maďarského lekára sa opakovane stretával s rôznymi prekážkami.

Semmelweisova hypotéza vyvolala vlnu kritiky voči metóde, ale aj proti samotnému Ignácovi.

Vedenie nemocnice mu dokonca zakázalo zverejňovať štatistiku znižovania úmrtnosti po zavedení sterilizácie rúk a nakoniec to vyústilo až do jeho prepustenia.

Osud Semmelweisa sa skončil tragicky: v roku 1865 bol prijatý do psychiatrickej liečebne, kde iróniou osudu zomrel na sepsu – rovnakú infekciu, na ktorú zomierali matky pred jeho revolučným objavom.

Jeho prínos sa žiaľ začal dostávať do širšieho povedomia a uznania až po jeho smrti. Potomkovia dokonca postavili Ignácovi pamätník za jeho významný prínos v rozvoji medicíny, na ktorý napísali: „Spasiteľ matiek“.

Existuje veľa chorôb, ktorým sa dá vyhnúť, ak si včas umyjete ruky. Napríklad:

  • dyzentéria
  • týfus
  • cholera
  • črevné infekcie
  • hepatitída

Mnoho ľudí končí v nemocniciach kvôli svojej nedbanlivosti a zabudnú si včas umyť ruky, napríklad pred jedlom, po použití toalety alebo po odchode z verejnej dopravy.

Je dôležité si uvedomiť, že hygiena nie je problémom jednej osoby. Môžete sa stať šíriteľom vážnych chorôb a ohroziť tak nielen seba, ale aj vašich blízkych.

person washing hands on sinkUnsplash

Snažte sa preto tento proces znormalizovať a vykonávajte to bez zbytočných pripomienok.

 

Zdroj: otozh.com.ua