Z nelegálnej množiarne bude ochviľu legálne podnikanie. Šteniatka vyrastajú v otrasných podmienkach

Československý kastračný program uverejnil smutný príbeh z množiarne z pivnice a dvora rodinného doma v Sliači.

Kastrašný program si na nelegálnu množiareň posvietil prostredníctvom ich vymysleného záujmu o šteniatko šicu. V príspevku na sociálnej sieti Facebook uverejnili: ,

,Šteňatá šicu (2 vrhy) a westíkov žili v pivnici v zbúchaných ,,šuflíkoch” v bordeli a špine, po tme! V tú noc navyše čerstvo porodila aj sučka špica. Na dvore sa nachádzali všemožne zbúchané ,,koterce”, ktoré mali dve poschodia.“

Kastrašný program v príspevku dodal, že vo vrchných kotercoch žili rôzne druhy okrasného vtáctva, v spodných pod nimi psy rasy šicu, šiba inu a špic.

Podľa toho, čo videli, potvrdili, že koterce boli špinavé a plné výkalov. Provizórne búdky vraj boli nezateplené, rozpadnuté a preplnené malými šteniatkami. Počas jedného dňa tam zamestnanci Československého kastrašného programu videli minimálne 14 dospelých psov a 20 šteniat v 4 vrhoch.

Proces samotného nákupu a vyzdvihnutia šteniatka prebiehal nasledovne: ,

,Na miesto sme sa vydali kúpiť naše rezervované šteňa priamo s televíziou, pán si vypýtal 300 eur, šteňa deň predtým začipoval priamo na fiktívne meno našej dobrovolníčky, neobdržali sme žiadny doklad, žiadnu zmluvu, NIČ!“ 

Pracovníci následne odhalili svoju identitu a chceli, aby sa pán k tomuto nelegálnemu podnikaniu vyjadril.

Zamestnanci kastračného programu následne zavolali políciu a RVPS Zvolen. Polícia im počas niekoľkých hodín aktívne pomáhala pri zháňaní inšpektorov RVPS, na ktorých sa čakalo v mraze.

Po niekoľkých hodín sa televízia rozhodla kontaktovať priamo riaditela Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR: ,,Po tomto telefonáte zázračne o pár minút prišli pracovníci RVPS Zvolen a vošli dnu vykonať kontrolu. 

Táto kontrola netrvala ani 10 minút. Za ten čas nemohli byť ani skontrolované čipy všetkých zvierat, inšpektori nemali v ruke ani čítačku. Inšpektorka RVPS sa vyjadrila, že zvieratá sa nebudú odoberať, nie sú v zlom stave a majiteľ dostal niekolko dní na úpravu podmienok.

Na otázku šteniat v ,,šuflíkoch” inšpektorka odpovedala, že to nie sú šuflíky ale hniezda.“

Podľa slov Československého kastračného programu bude vývoj nasledovný – až na pár nedostatkov bude v tomto chove všetko v najlepšom poriadku a čoskoro bude oficiálne schválený.

Podľa príspevku boli katastrofálne podmienky podstatným dôvodom na odobratie šteniatok, no množenie na Slovensku nie je zakázané. Je pravdepodobné, že šteniatka budú vyrastať v takýchto podmienkach aj naďalej. Cena jedného šteniatka z takýchto podmienok je podla rasy minimálne 300 eur, čo znamená, že za šteňatá, ktoré tam zamestananci videli, dostane majiteľ približne 6 000 eur. Ročne tak môže zarobiť až 30 000 eur.

Množiteľ už oficiálne požiadal RVPS o registráciu chovu, ktorá mu bude po splnení opatrení schválená.

Ak s týmto neprimeraným chovom nesúhlasíte, Československý kastračný program odporúča, aby ste sa obrátili na ministra pôdohospodárstva a riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy:

❗️MNOŽIAREŇ BUDE ČOSKORO MNOŽIŤ LEGÁLNE❗️
❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌
Toto sú zábery priamo z množiarne z pivnice aj…

Uverejnil používateľ Československý kastračný program Štvrtok 28. januára 2021

 

Zdroj: Facebook/ Československý kastračný program