Analytici predpovedajú vývoj pandémie na Slovensku. Na marec majú dobré ale aj zlé správy!

Od včera (3. marca) na Slovensku začal platiť ešte tvrdší lockdown.

Opatrenia sa opäť sprísnili a na ich dodržiavanie oveľa častejšie a prísnejšie dohliadajú policajti ale aj vojaci. Počty úmrtí aj hospitalizácii stále stúpa a práve nové opatrenia by rastúce krivky mali zkosiť.

Ak sa však situácia do 21. marca nezlepší, čaká nás vypnutie krajiny – takzvaný blackout. Analytici z Dát bez pátosu však prichádzajú z celkom pozitívnym výhliadkami do budúcnosti!

Na začiatku svojho článku tak ozrejmili smutnú štatistiku súčasnosti týkajúcu sa ohrozenosti slovenských seniorov. Na Slovensku tak žije zhruba 575 000 ľudí starších ako 70 rokov to je 10,5% z celkového obyvateľstva.

Smutné na tom je, že až 9% infikovaných tvorí práve táto skupina obyvateľov a až polovicu (49%) pacientov tvoria práve seniori nad 70 rokov.

Čo sa týka úmrtí až 71% úmrtí s a na Covid je u pacientov starších ako 70 rokov. Výhliadkou na lepšie časy je práve zrýchlený postup očkovania a návrat k očkovaniu obyvateľov nad 70 rokov.

 

ZMENY V OČKOVANÍ 💉

Od pondelka budú očkovaní vakcínou od AstraZeneca ľudia vo veku 60 – 70 rokov a očkovanie vakcínou…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 2. marca 2021

 

 

 

Starých vystriedajú mladí

Na druhej strane však porovnali akým tempom rastie počet nakazených u nás, v susedných štátoch a krajinách, ktoré pred Vianocami boli na tom rovnako.

Vzhľadom na tieto dáta naša krivka už odrazu nie je až tak hrozná. Hovoria aj o tom, že hospitalizácie ľudí nad 70 rokov naďalej klesajú no postupne ich vymenia mladšie ročníky (aj deti od 5-9 rokov a tínedžeri od 10-20).

Čo sa týka úmrtnosti, najvyšší bod tak má dosiahnuť v prvom marcovom týždni a postupne sa znižovať aj o 10 až 25 úmrtí denne.

“V závislosti od počtu robených PCR testov pri ich náraste možno mierny nárast počtu infikovaných (ale v zmenenej vekovej štruktúre smerom k mladším ročníkom),” predpovedajú na začiatok jari Dáta bez pátosu.

 

Zdroj: ourworldindata.org

 

Zdroj: ourworldindata.org

 

Bude po 21. marci blackout?

“NEBUDE, lebo po tom, čím si Slovensko prešlo a hlavne v tomto stave nedáva zmysel…

Zmena všetkých sledovaných veličín 21. marca 2021 oproti koncu februára 2021 bude dôsledom nášho správania sa ku koncu/na prelome februára a marca 2021 (pred zavedením opatrení), celkovej miery testovania PCR testami, testovania AG testami v ohniskách/firmách a pokračujúceho postupu očkovania,”

vysvetlili analytici. Zavedenie nových prísnych opatrení sa tak v číslach nakazených, počtoch úmrtí či hospitalizácii preukážu až po 21. marci.

Na záver však aj tak prišli k smutnej správe a to je 15 000 úmrtí, ktoré dosiahnu tento počet po sviatkoch niekedy v máji 2021.

 

Zdroj: databezpatosu.sk

 

zdroj: databezpatosu.sk