Anestéziológ o situácii v nemocniciach: “Lôžka sú limitované, technika je limitovaná, personál je už dávno za limitom…

Pandémia koronavírusu vyčíňa už rok a situácia sa s novým rokom na Slovensku nezlepšuje. Vedieme v počtoch úmrtí a počet hospitalizovaných rovnako stúpa.

Vláda tak po rokovaniach s odborníkmi pritvrdila a zaviedla ešte prísnejšie opatrenia. Premiér však ľudí vyzval však k opatrnosti a dodržiavaniu opatrení.

No aj napriek vážnosti situácie mnoho ľudí stále neverí čo sa okolo nás deje. Anestéziológ zo Spišskej Novej Vsi napísal dojemný status o tom aký sú niekedy lekári bezmocní.

Chce sa mi plakať

“Som Covid-19-depresívny!” týmito slovami začína status vyčerpaného zdravotníka.

Píše tak o tom, že ak by boli okolnosti normálne už by bol doma, deťom by prečítal rozprávku a uspal by ich. No všetko je však kvôli prebiehajúcej pandémii úplne inak.

“Za súčasných okolností, kedy som za posledných 10 dní strávil 120 hodín v práci, som aktuálne prišiel na lekársku izbu a chce sa mi plakať.

Nie nad sebou, ale nad ostatnými. V prvom rade nad mojimi pacientami, ktorým neviem pomôcť, a v druhom rade nad všetkými hlupákmi, ktorí svojou sebeckosťou dopustili toto celé a ktorých nie je vlastne ani možné spočítať – tak ich je veľa,” zveril sa anestéziológ Vlado.

Nechápem nikoho a nič

Zakaždým, keď sa vráti na lekársku izbu tak tŕpne či o 5 alebo až 50 minút sa bude musieť navliecť do ochranného oblečenia a ísť za pacientom a vedieť, že mu vôbec nevie pomôcť.

“Pretože predo mnou už všetci (samotný pacient, jeho obvodný lekár, internista,…), kompletne všetci skúsili všetko možné. Ja som ale len anestéziológ a nie Pán Boh, tiež dokážem len možné a nedokážem nemožné.

Avšak, čaká sa odo mňa, aby som rozhodoval o niekoho živote akokeby som Pánom Bohom mal byť,” dodal s tým, že má mnohokrát pri liečbe zviazané ruky.

Prizvukuje aj to, že nemocničných lôžok a potrebnej techniky je určitý počet a zdravotníci už nevládzu. “A ľudia naďalej nechápu. Ale vlastne ani ja už nechápem nikoho a nič,” dodal na záver.

 

Celý status si môžete prečítať tu:

Som Covid-19-depresívny! Za bežných okolností by som bol doma a mal už deti uložené, rozprávky dočítané, ležal v kľude v…

zdroj: vladokostelnik