Koronavírus: Prečo má horší priebeh u mužov ako u žien? Toto je dôvod

Prečo COVID-19 má horší priebeh u mužov ako u žien?

Na celom svete zomiera na COVID-19 viac mužov ako žien a možné dôvody majú škálu od oblasti biológie až po zlé návyky.

Vedci uviedli, že u mužov je výrazne vyššia pravdepodobnosť ťažkého priebehu tohto ochorenia.

Čínski vedci uviedli, že v jednej veľkej podskupine pacientov s COVID-19 bolo viac ako 70 percent tých, ktorí zomreli, muži.

Uviedli, že podobné výsledky našli, keď analyzovali výskum po vypuknutí ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) v roku 2003.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že 63 percent úmrtí súvisiacich s COVID-19 v Európe bolo medzi mužmi.

Coronavirus on black backgroundUnsplash

Štúdia v Ríme v marci zistila, že medzi Talianmi hospitalizovanými na koronavírus zomrelo 8 percent mužov v porovnaní s 5 percentami žien.

V New Yorku zomierali muži na koronavírus takmer dvojnásobne rýchlejšie ako ženy. Mestské ministerstvo zdravotníctva začiatkom apríla informovalo o 43 úmrtiach na COVID-19 na každých 100 000 mužov, v porovnaní s 23 úmrtiami na každých 100 000 žien.

„Niektoré zo základných dôvodov, prečo môže byť COVID-19 smrteľnejší pre mužov ako pre ženy, môže zahŕňať skutočnosť, že srdcové choroby sú bežnejšie u starších mužov ako u starších žien,” Dr. Stephen Berger, odborník na infekčné choroby a spoluzakladateľ organizácie Global Infection Diseases and Epidemiology Network (GIDEON), povedal:

„Štúdie tiež zistili, že vysoký krvný tlak a ochorenie pečene sú prevládajúce u mužov a všetko to prispieva k negatívnejším výsledkom liečby COVID-19.”

Enzýmy a imunitný systém

Štúdia zverejnená 10. mája uviedla, že muži majú v krvi vyššie koncentrácie enzýmu 2 (ACE2) ako ženy.

Pretože ACE2 umožňuje koronavírusu infikovať zdravé bunky, mohlo by to pomôcť vysvetliť, prečo sú muži náchylnejší na COVID-19 .

Jedným z faktorov môže byť aj imunitný systém.

„Genetika môže tiež hrať veľkú rolu,” uviedol Berger. „Ženy majú vďaka svojmu extra chromozómu X silnejší imunitný systém a lepšiu reakciu na infekcie než muži.”

Tento jav skutočne podnietil začatie dvoch klinických pokusov v Spojených štátoch.

V týchto štúdiách vedci dávajú mužom  s koronavírusom pohlavné hormóny, ako je estrogén, aby zistili, či im to pomôže zotaviť sa z choroby.

textUnsplash

Muži sú vlastne „nežnejšie pohlavie“

Ženy nie sú‚ slabším pohlavím, ani pokiaľ ide o imunitu.

Správanie, ktoré ovplyvňuje zdravie pľúc, ako je fajčenie, môže hrať úlohu pri smrteľnom dopade choroby na mužov.

„Napríklad, v Číne je fajčenie väčšinou mužským zvykom, čo vedie k tomu, že mnoho mužov trpí chronickým ochorením pľúc,” uviedol Berger. „To dáva mužom oveľa väčšiu nevýhodu, keď by sa nakazili koronavírusom.”

WHO odhaduje, že znečistenie ovzdušia ročne zabije viac ako 4 milióny ľudí.

Spájajú sa s tým ochorenia ako astma, bronchitída, emfyzém, choroby pľúc a srdca.

Nedávna štúdia z Harvard T.H. Chan School of Public Health v Massachusetts uvádza, že ľudia, ktorí žijú v oblastiach s vysokou mierou znečistenia ovzdušia, tiež zomierajú s väčšou pravdepodobnosťou na COVID-19, ako ľudia žijúci v menej znečistených oblastiach.

Znečistenie môže tiež hrať rolu pri zvýšenej úmrtnosti mužov na koronavírus.

„Vo väčšine kultúr sú muži vystavovaní práci v exteriéri, s čím sa spája aj znečistenie ovzdušia,” uviedol Berger. „To by mohlo priamo ovplyvniť ich reakciu na vírus, akým je COVID-19.”

Vyššia miera úmrtnosti mužov pri pandémiách nie je novinka.

Napríklad, pri výskume chrípky z roku 1918 sa zistilo, že dospelí muži zomierali omnoho rýchlejšie ako ženy, pravdepodobne preto, že v minulosti bolo u mužov trpiacich na tuberkulózu, ktorá poškodzovala pľúca.

man in blue crew neck shirt wearing black maskUnsplash

Riskovanie môže hrať rolu

Správanie mužov počas pandémie tiež mohlo zvyšovať vystavenie sa novému koronavírusu.

„Je možné, že muži sú viac ohrození, pretože majú tendenciu sa viac vystavovať väčšiemu davu a športovým udalostiam či podaniam ruky,” uviedol Berger.

„Existujú muži so syndrómom neporaziteľnosti, ktorí majú tendenciu nebyť v súlade s obmedzeniami súvisiacimi s pandémiou, ako je napríklad izolácia,” uviedol Giorgianni, farmaceut a hlavný vedecký poradca siete Men’s Health Network, ktorá sa zasadzuje za zdravie mužov a chlapcov.

Podľa jeho slov nejde o hrdinstvo, ale o to, že u nich prevláda názor, že zdravie pre nich nie je dôležitá téma.“

Správy týkajúce sa prevencie by sa mali zamerať na takýchto mužov a neignorovať neignorovať milióny rokov biológie a prirodzenej selekcie,“ uviedol Giorgianni.

„Muži sa starajú o svoje rodiny, preto im povedzte, aby to nerobili pre seba, ale pre tých, ktorí ich majú radi,“ uviedol. „Aj keď majú pocit, že sú v dobrej kondícii a dokážu nad touto chorobou vyhrať, stále môžu byť nosičom a môžu spôsobiť smrť ich ženy, dcéry alebo otca.”

Berte príznaky vážne

Jedna vec, ktorá je však dobre preukázaná, je, že muži majú tendenciu čakať na vyhľadanie zdravotnej starostlivosti a ignorujú alebo si odmietajú pripustiť príznaky choroby.

„Mnoho mužov považuje staranie sa o seba za slabosť,” uviedol David Ezell, výkonný riaditeľ spoločnosti Darien Wellness, skupiny pre duševné zdravie v Connecticute. „Sme naučení byť sebestační a radšej sa staráme o iných, než o seba. To má za následok ignorovanie zjavných príznakov nielen COVIDU, ale aj akýchkoľvek život ohrozujúcich stavov.“

 

Zdroj: healthline.com

0 replies on “Koronavírus: Prečo má horší priebeh u mužov ako u žien? Toto je dôvod”