Švajčiarsko zakáže moslimským ženám nosiť burku na verejných miestach

Švajčiarsko hlasovalo za zákaz nosenia burky na verejných priestranstvách po vzore Francúzska, Belgicka a Rakúska.

Po rokoch diskusií výsledky referenda z nedele 7. marca ukazujú, že hlasovanie získalo tesnú väčšinu 51%.

Podľa tohto návrhu nebude ľuďom vo Švajčiarsku dovolené úplne si zakrývať tvár, keď budú na verejnosti, v nákupnom centre alebo na otvorenom priestranstve. Z tohto pravidla budú určité výnimky, vrátane pietnych miest a „pôvodných zvykov“.

Z tejto legislatívy boli vyňaté pokrývky tváre, ktoré sa nosia na účely ochrany zdravia a bezpečnosti. To znamená, že podľa denníka The Guardian budú naďalej povolené masky na tvár použité na ochranu pred šírením koronavírusu.

Aj keď návrh výslovne nezmieňuje burku alebo nikáb, je zrejmé, že zákaz je zameraný na islamské závoje tváre, ktoré nosia niektoré ženy vyznávajúce moslimskú vieru.

Švajčiarska ľudová strana – pravicová, populistická strana, ktorá je tiež vedúcou frakciou v parlamente, vyjadrila tomuto zákazu silnú podporu. Jeden z reklamných plagátov Švajčiarskej ľudovej strany zobrazuje karikatúrny obraz zamračenej ženy, ktorá má na sebe nikáb s odkazom „Zastavte islamský radikalizmus“.

Švajčiarsky parlament, ako aj sedemčlenná výkonná rada, ktorá predstavuje federálnu vládu krajiny, je údajne proti návrhu referenda a argumentujú to tým, že úplné závoje tváre predstavujú „okrajový fenomén“.

Moslimovia tvoria približne 5% švajčiarskej populácie. To predstavuje spolu asi 390 000 z 8,6 milióna.

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com