Vláda presúva zodpovednosť za neschválenú vakcínu Sputnik na lekárov

Dlhotrvajúce rokovanie ohľadom ruskej vakcíny Sputnik vyvrcholilo až k nákupu 2 miliónov týchto vakcín.

Počas včerajšieho popoludna to oznámil premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii na letisku v Košiciach, kde malo priletieť prvých 200 000 vakcín pre 100 000 ľudí.

Ruská vakcína sa tak okrem Maďarska bude využívať aj u nás. Ruská vakcína je podľa Európskej liekovej agentúry neschválená, pričom agentúra neobdržala ani len žiadosť o jej registráciu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí podpísal dokument, v ktorom sa vláda zaviazala k presunu zodpovednosti za neschválenú vakcínu Sputnik na lekárov, čo v praxi znamená, že zodpovednosť za nežiadúce účinky vakcíny majú prebrať ošetrujúci lekári.

Ruská vakcína je pre použitie na terapeutické účely na území SR schválená v období od 1. marca 2021 do 31. augusta 2021.

Zuzana Dolinková, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov sa vyjadrila, že lekár musí zvážiť, či vakcínu pacientovi podá alebo nie.

Štát nechal všetku zodpovednosť na lekároch, čím ich postavil pred obrovský tlak verejnosti. Dolinková si však myslí, že záujem o očkovanie ruskou vakcínou na Slovensku naozaj je.

Zdroj: Facebook/Tomas Bella, dennikn.sk, refresher.sk