9 pravidiel komunikácie so starnúcimi rodičmi: ach, keby som to vedela o 20 rokov skôr…

Zdá sa vám ťažké komunikovať so staršími ľuďmi? Stáva sa, že vás pri rozhovore nahnevajú a rozčúlia? Prečo sa to deje? Je to preto, že vás neustále kritizujú, radia a zasahujú do života? Čo s tým robiť?

Odpoveď na túto otázku pozná umelec Oleksandr Halytsky, v minulosti – umelecký riaditeľ vo veľkej spoločnosti. Teraz pracuje v domove pre seniorov, kde vedie rezbársky krúžok. Väčšina jeho študentov má viac ako 80 rokov.

V knihe „Mami, nebuď smutná!

Ako sa naučiť komunikovať so starými rodičmi a zároveň sa nezblázniť“ vysvetľuje mladým ľuďom, ako komunikovať so staršími ľuďmi.

Toto sú základné pravidlá komunikácie, ktoré sa naučil počas mnohých rokov práce s nimi.

man and woman sitting on bench in front of beachUnsplash

1) V žiadnom prípade sa nehádajte so staršími, nesnažte sa ich o niečom presvedčiť

Je  to nemožné. Ak sa budete stále hádať, len tým zničíte vzťah. Už ich nemôžete napraviť, musíte sa s tým vyrovnať. Skúste najskôr zmeniť seba. Zmeňte svoj postoj k udalostiam.

Keď sa nachádzate v tejto situácii, vidíte iba jednu stranu mince: to, ako sa správajú vaši rodičia, akí sú nepríjemní či aké ťažkosti vám spôsobujú… Skúste sa vžiť do ich kože – a uvidíte, že im nie je dobre.

„Boja sa chorôb, vlastnej slabosti, nudy, vlastnej zbytočnosti a koniec koncov aj samotnej smrti.

Vyžaduje si to mnoho úsilia ráno vstať, nadviazať normálny vzťah, čo sa im predtým, v ich mladosti, robilo úplne ľahko. A obzvlášť depresívne je uvedomenie si, že to nebude lepšie.“

2) Vezmite situáciu do svojich rúk

Máte starých rodičov a otravujú vás? Samozrejme, nie je ľahké vyrovnať sa s tým, čím sa stali. Pamätáte si ich úplne inak! Je teda čas prevziať kontrolu. Ako to spraviť?

Prestaňte komunikovať s neustálymi povzdychmi , prestaňte sa ospravedlňovať, vysvetľovať, hrať rolu dieťaťa. Toto je dlhý a komplikovaný proces. Buďte trpezliví a využite svoj zmysel pre humor.

„Pomocou akéhokoľvek vtipu môžete zneškodniť takmer každú nebezpečnú situáciu, ktorá vznikne pri komunikácii so staršou osobou.

Vezmite kormidlo moci do svojich rúk postupne, bez tlaku. Nevytvárajte konflikty – je to zbytočné. Radšej sa snažte pristúpiť k problémom pokojnejším spôsobom.

man wearing jacket portrait photographUnsplash

3) Nepripomínajte im bolesť

Starší ľudia oceňujú všetko, čo ich môže nejako odpútať od nepríjemných fyzických vnemov, zlých myšlienok a zážitkov.

Preto, ak chcete svojim starým rodičom priniesť potešenie, nedávajte im tlakový hrniec, kávovar, práčku atď. Myslíte si, že im takýto praktický darček určite prinesie radosť? Ani nie.

Ak ich chcete skutočne potešiť, venujte im svoj čas. Samozrejme, neznamená to, že ich len prídete pozrieť na pár minút a po chvíli opäť odchádzate. Strávte s nimi kvalitný čas, na ktorý budú s radosťou spomínať.

Čím viac času budete tráviť so svojimi rodičmi, tým dlhšie budú žiť.

4) Vžite sa do ich kože

Skôr či neskôr zostarneme. Niekto sa už v mladom veku cíti starý. Všetci sa raz dostaneme do toho veku – je to len otázka času.

Skúste sa teda vžiť do role staršieho rodiča. Koniec koncov, aj vy sa jedného dňa ocitnete v jeho koži. Spočiatku to vo vás možno vzbudí strach, ale časom vám táto myšlienka prinesie úľavu.

Pamätajte: komunikácia so staršími ľuďmi je v istom zmysle komunikácia so sebou samým a súcit a láska k sebe samému sú láskou k sebe samému v starobe.

grayscale picture of person's portraitUnsplash

5) Odpúšťajte

Začnite každý deň s čistým štítom. Neťahajte včerajšie nezhody do dneška. Pamätajte: vaši rodičia sú najbližší ľudia. Zabudnite na ťažkosti. Nehádajte sa. Dajte šancu novému dňu.

6) Neobviňujte sa

„Niečo mi uniklo“ – to je myšlienka, ktorá napadne mnohým ľuďom v strednom veku, keď uvažujú nad svojím vzťahom k rodičom.

„Ale nie je to naša chyba. Môže za to čas, – hovorí Oleksandr.

Proces starnutia – je vždy depresívny.

Pamätáte si ten vtip? Pesimista hovorí, že to nemôže byť horšie, optimista hovorí: samozrejme, že môže!“ A presne to sa deje pred našimi očami.“

Avšak my nie sme vinní za starnutie našich blízkych..

person carrying luggage walking on pathway beside buildingUnsplash

7) Neočakávajte potešenie z komunikácie

Komunikácia so staršou osobou je činnosť, ktorá si vyžaduje skúsenosti a znalosti. Je obzvlášť ťažké rozprávať sa s nimi medzi štyrmi očami. Pred samotným rozhovorom sa pripravte na to, že to nebude ľahké, aspoň nebudete sklamaní. Pamätajte však, že nás záujem o starých ľudí je pre nich darčekom!“

8) Prejavte záujem

„Raz jedna z mojich študentiek, 90-ročná, pomerne dosť pesimistická pani, neprišla na hodinu. Zavolal som jej, aby som zistil, čo sa stalo. Bola v šoku: „Voláte mi?! Hneď prídem“. Bola prekvapená, že ju niekto potrebuje, že si ju niekto pamätá,“ hovorí Oleksandr.

Starší ľudia ťažko veria tomu, že ich niekto potrebuje. Je pre nich ťažké pozerať sa na seba do zrkadla. Váš záujem o ne pomôže vášmu vzťahu.

9) Preskúmajte ich schopnosti

Podľa Alexandra nás hnevá prítomnosť starších ľudí, pretože nerozumieme jednej jednoduchej skutočnosti: osoba vedľa nás je iná, ako my. Zle vidí, horšie počuje, ťažšie chodí a čas mu plynie inak.

„Pochopte: starší ľudia sú ľudia, ktorí žijú v inom súradnicovom systéme,“ hovorí Alexander.

 

Zdroj: zdroj