Ak vaše nechty vyzerajú rovnako ako u tejto ženy, mali by ste okamžite navštíviť lekára

Obyvateľka britského mesta Wigan, 53-ročná Jean Williams Taylor, pred niekoľkými týždňami uverejnila na sociálnej sieti fotografiu svojho neobvykle tvarovaného nechtu.

Opýtala sa, či už niekto vo svojom živote videl niečo podobné. Ako sa neskôr ukázalo, ľudia nič podobné predtým nevideli, navyše jej niektorí napísali, aké nebezpečenstvo sa skrýva za touto zdanlivo neškodným vzhľadom.

 

Bohužiaľ, obavy boli naplnené. Žena podstúpila lekársku prehliadku a teraz ju čaká dlhá liečba.

Rozhodla sa podeliť o svoj príbeh aj s ostatnými, aby nezanedbali svoje zdravie, tak ako ona. Pretože aj taká maličkosť ako tvar nechtov môže naznačiť rozvoj nebezpečného ochorenia.

 

Po tom, čo Jean Taylor uverejnila túto fotografiu na Facebooku, priatelia jej odporúčili, aby urýchlene konzultovala lekára, pretože tvar jej nechtov by mohol znamenať, že sa u nej vyvíja onkologické alebo iné vážne ochorenie.

„Je to prehnané,” pomyslela si Jean, no aj napriek tomu sa obrátila na kliniku, kde jej urobili krvné testy, MRI, biopsiu pľúc a ďalšie vyšetrenia.

O dva týždne neskôr, naplnená úzkosťou, žena dostala lekársku správu, v ktorej bola napísaná diagnóza: rakovina oboch pľúc.

Našťastie však bolo v tejto fáze ešte možné vykonať operáciu a následnú liečbu. Keď sa dozvedela o svojej diagnóze, rozhodla sa na Facebooku uverejniť ďalší príspevok…

„Ak máte zakrivené nechty, často to môže súvisieť s ochoreniami srdca alebo pľúc.

Oficiálne sa to nazýva aj syndróm paličkovitých prstov, ja som ani len netušila o jeho existencii. A vy? Dúfam, že tento príspevok pomôže niekomu rozpoznať ochorenie v počiatočnom štádiu. Obrovskú vďaku venujem svojim lekárom a všetkým, ktorí mi pomohli s touto diagnózou.”

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10160673422260207&set=p.10160673422260207&type=3

Syndróm paličkovitých prstov nepredstavuje samostatným ochorením, no tak ako aj v prípade tejto ženy, môže byť spojený s rakovinou pľúc či inými chorobami ako je tuberkulóza, bronchiektázia, infekčná endokarditída, Crohnová choroba a tak ďalej.

Podľa štúdie uverejnenej z roku 2008 v European Journal of Internal Medicine, symptóm paličkovitých prstov je zo 40% spojený s vážnym ochorením.

U 60% sa pôvod tohto symptómu nezistil, no výskyt rakoviny nebol vylúčený. Neprepadajte však panike a nemyslite okamžite na neodvrátiteľnú smrť.

Ak si niečo podobné všimnete aj na vašich nechtoch, nebude na škodu, ak pre istotu navštívite svojho lekára.

Jean Taylor želáme skoré uzdravenie a sme vďační, že sa o svoj príbeh podelila aj na sociálnej sieti. Jej príbeh dokazuje,

že je lepšie sa považovať za hypochondra, ktorý upriamuje pozornosť na každú maličkosť, než to, aby prehliadla nástup závažnej choroby.

Všetci sa predsa zhodneme na tom, že liečba ochorenia v počiatočnej fáze je omnoho jednoduchšia.

zdroj:adme.ru 

 

0 replies on “Ak vaše nechty vyzerajú rovnako ako u tejto ženy, mali by ste okamžite navštíviť lekára”