Čakáreň na vakcináciu sa od štvrtka otvára pre všetkých nad 16 rokov! Prioritu budú mať ľudia s chronickým ochorením.

Vakcinácia na Slovensku je v plnom prúde a registrovať sa môžu občania nad 40 rokov. Nový minister zdravotníctva, Vladimír Lengvarský, však oznámil zmenu a do čakárne sa môžu registrovať už aj mladší občania.

Prioritne očkovaní však budú tí, ktorí trpia závažnými a stredne závažnými chronickými chorobami. Minister tak povedal na základe tempa očkovania aj stavu zásob vakcín. 

 

Dostanú mladí Pfizer?

V nedeľňajšej relácii TV Markíza, Na telo, sa minister zdravotníctva vyjadril, že už od tohto štvrtka sa čakáreň otvára pre občanov starších ako 16 rokov.

Vzhľadom na zásobu vakcín by sa mladým ľuďom “ušlo” z vakcíny od Pfizer-BioNTech.

No vakcína, s ktorou ťa budú očkovať sa stále zvoliť nedá. No aj naďalej sa bude očkovať podľa stratégie, kde zaváži hlavne vek ale aj chronické ochorenia občana. Avšak podľa Lengvarského sa do polovice júna zaočkujú všetci ľudia, ktorí majú o to záujem. 

 

 

Chronicky chorí majú prednosť

Medzi prioritne očkovaných budú patriť občania s ťažkým zdravotným postihnutím, extrémne obézni (BMI nad 35) ale aj ľudia trpiacich rakovinou, ktorí sú v štádiu liečby. Títo občania trpiaci ťažkými chronickými chorobami budú zaradení hneď za občanov nad 70 rokov. Tí, ktorí trpia stredne ťažkými chronickými chorobami sa v poradovníku zaradia za občanov nad 60 rokov. Všetky tieto skupiny budú očkované látkami od Pfizeru alebo Moderny. Mladí prídu na rad až po týchto skupinách v poradí podľa veku. Spomínané očkovanie doprovodu občanov starších ako 70 rokov však schválené zatiaľ nebolo.

 

 

Budú sa meniť opatrenia?

Okrem iného, Lengvarský v relácii načrtol aj to, že zákaz zhromažďovania bude platiť ešte nejaké 2 až 3 týždne.

Protestov ľudí sa však údajne neobáva, keďže sa vždy koná na základe epidemiologickej situácie. Čo sa týka večerného zákazu vychádzania, rokovať o ňom budú budúci týždeň.

Je teda možnosť, že sa opäť o hodinu posunie a začne platiť až od 22:00. No v prípade zhoršenej epidemiologickej situácie sa môže opäť “večierka” vrátiť späť na 20:00.