Česká vláda dala zelenú manželstvám rovnakého pohlavia

V Českej republike sa zrejme udejú zmeny, za ktoré bojuje komunita LGBT+ už dlhé roky. Český parlament v prvom čítaní schválil manželstvá rovnakého pohlavia. Poslanci českého parlamentu o novom zákone hlasovali po jeho neschválenom protinávrhu, ktorým by ústava chápala manželstvo len ako zväzok muža a ženy. Tento návrh však českí poslanci neodhlasovali.

Prvá snaha o návrh zákona, s ktorým by bolo uzatváranie manželstiev rovnakého pohlavia v Česku legálne, mala komunita LGBT+  už pred troma rokmi.

Niekoľkoročná snaha komunity sa zrejme vyplatí a homosexuálne manželstvá budú po vzore iných európskych krajín povolené už aj v Českej republike.

O prijatí nového zákona hlasovali poslanci politického klubu ANO, TOP 09, Pirátov, ČSSD, hnutia KSČM a STAN.

Aj napriek tomu, že v Česku majú páry rovnakého pohlavia povolené žiť v registrovanom partnerstve, nemajú právo na adopciu detí, dedičstvo a ani na informácie o zdravotnom stave partnera.

Televízia Nova infomovala, že v parlamente došlo pri hlasovaní o novom návrhu zákona dokonca aj k slzám. Rozplakal sa tam Tomáš Martínka, ktorý tvrdí, že chce žiť v krajine, v ktorej majú všetci rovnaké práva a môžu sa slobodne vziať.  

Zdroj: refresher.sk