Mladého medveďa odsúdili na smrť preto, lebo bol k ľuďom priateľský

Zdroj: twitter.com (WCSOOoregon)

Portál Dailymail.com informuje, že ľudia ničia prirodzené obydlia divokých zvierat rok čo rok viac a viac. Zvieratá sa snažia prežiť a tak sú nútené chodievať po potravu do miest k ľudským obydliam. Ľudia si neuvedomujú, že to robia z dôvodu nedostatku potravy a životného priestoru v divočine.

Atrakcia pre turistov

Aj napriek tomu, že medveď čierny, alebo medveď baribal pochádzajúci z oblasti oregonského parku Scoggings Valley neďaleko jazera Henry Hagg Lake bol k turistom milý, nikdy na žiadneho nezaútočil a vždy sa s nimi rád odfotil, musel byť usmrtený, pretože tak rozhodli úrady. Úrady na tento „problém“ prišli po tom, čo na sociálnych sieťach jeho pracovníci zbadali množstvo fotografií s rovnakým medveďom. Podľa viacerých ľudí sú na vine turisti, pretože ho mali nechať žiť si svoj život, nekrmiť ho zvyškami jedla a nefotografovať sa s ním.

Neochota úradov

Oregonská polícia infomovala, že obdržala viacero telefonátov od turistov, ktorí spozorovali pohyb medveďa v blízkosti člnkujúcich sa ľudí. Práve preto polícia odporúčala turistom, aby sa od neho zdržiavali ďalej a aby ho hlavne nekŕmili jedlom. Mladý medveď v tom čase vážil približne 45 kilogramov. Ochranári sa rozhodli, že ho odchytia a prevezú do inej oblasti, no po tom, čo zistili, že sa nijak nebráni, svoje rozhodnutie zmenili.

Ľudia svojim konaním dosiahli to, že medveď musel byť zastrelený. Turisti si mysleli, že odhadzovaním zvyškou jedla mu uľahčia život, no opak je pravdou a práve kvôli tomu sa ho úrady rozhodli zastreliť. Úrady tvrdia, že ho museli zastreliť preto, pretože aj ked‘ by ho previezli do inej oblasti, našiel by si cestu k ľuďom a mohol by ich ohrozovať.

Zdroj: via Wikimedia Commons

Portál okrem iného informuje, že medvede strácajú svoju plachosť a od roku 2000 došlo celkovo len k trom napadnutiam človeka. Medvede sa neboja navštevovať blízkost ľudským obydlí a to z nich robí priateľské tvory, ktoré je však potrebné utratiť. Každoročne musí byť z toho dôvodu utratených hned‘ niekoľko zvierat. V štáte Oregon je dokonca povolené zastreliť zviera ak sa dostane na súkromný pozemok.