Satelitné zábery ukázali, že Zem je o dosť zelenšia ako pred 20 rokmi. Ako to je možné?

V posledných rokoch je naša zemeguľa v kritickej fáze ničenia zelene a zničisťovania životného prostredia. Podľa viacerých výskumov uznávaných vedcov to bude s prírodou naozaj zle, ak nezačneme konať tak, aby sme minimalizovali škodlivé vplyvy ľudskej činnosti.

 

Foto: Reprofoto NASA Earth Observatory

Podľa záberov z NASA sa však aspoň na časti zemegule udiali obrovské zmeny v rozlohe zelene. Aj ked‘ sa v iných častiach sveta rozmáha ničenie pralesov, svet je podľa záberov na dobrej ceste.

Foto: Pexels.com

Zábery zverejnil Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA), podľa ktorých sa v oblasti dvoch najľudnatejších krajín sveta situácia so zeleňou zlepšila o niekoľko desiatok percent v porovnaní so situáciou na začiatku 21. storočia. Aj ked‘ sa v Indii a v Číne nachádza najväčší počet ľudí na kilometer štvorcový, ani to im nezabránilo v tom, aby sa stali príkladom pre iné krajiny v zalesňovaní či v programoch chrániacich planétu.

Čína v roku 2018 dokázala vysadiť až 84 000 kilometrov štvorcových lesnej plochy, čo predstavuje naozaj neskutočnú rozlohu v porovnaní s počtom jej obyvateľov. Ľudia v Indii  dokonca dokázali vysadiť až 66 miliónov nových stromčekovAni jedna Európska krajina podobné programy nevyužíva.

Plocha zelene teda v roku 2019 predstavuje zvýšenie o 5 % v porovnaní s plochou pred 20 rokmi. Chi Chen, autor celosvetovo známej štúdie v tejto oblasti povedal:. Čína a India sa postarali o dve tretiny zalesňovania Zeme, celkovo ide o 9 % plochy planéty pokrytej vegetáciou. Je to pre nás prekvapujúce zistenie, pretože v preľudnených krajinách sa lesy skôr rúbu.

Tieto zmeny by mali byť inšpiráciou pre ostatné krajiny, pretože tým, že tieto krajiny dokázali zvýšiť počet stromov sme nenahradili a ani nikdy nenahradíme to, čo každý deň ničíme.

 

zdroj:dobrenoviny.sk