Zoznámte sa: Lekárka, ktorá zachránila 90 000 detí

Na začiatku 20. storočia urobila Sarah Josephine Bakerová revolúciu v zdravotnej starostlivosti týkajúcej sa detí žijúcich v New Yorku.

Slumy v miestnej časti Lower East Side boli jedným z najľudnatejších miest na Zemi. V dôsledku epidémií tam v preľudnených domoch prisťahovalcov zomrelo každý týždeň okolo 4 500 ľudí.

Avšak tejto žene sa podarilo urobiť malý zázrak, pretože vďaka jej iniciatívam klesla úmrtnosť.

Narodila sa v roku 1873 a vyrastala v rodine kvakerov v Poughkeepsie v New Yorku. Študovala medicínu na ženskej lekárskej fakulte na Manhattane.

V roku 1908, keď sa začali šíriť choroby, ako sú osýpky, úplavica, týfus a záškrt, bola Sarah zodpovednou členkou úradu pre dohľad nad hygienou detí.

K verejnému zdravotníctvu sa rozhodla pristúpiť inovatívnym spôsobom: zamerala sa na vzdelávanie a prevenciu.

Zdravotné sestry navštevovali mladé matky a hovorili o tom, ako sa starať o dieťa a ako správnte pristupovať k dojčeniu. Bakerová vytvoril sieť mliečnych staníc pre deti, ktorých matky nemohli dojčiť.

Bakerová tiež vyriešila pretrvávajúci problém detskej slepoty spôsobenej baktériami kvapavky počas pôrodu.

Vyvinula nové nádoby zo sterilného včelieho vosku, ktoré obsahovali presné jednorazové dávky dusičnanu strieborného. V priebehu dvoch rokov sa detská slepota znížila z 300 dojčiat ročne na 3 ročne.

Do troch rokov od spustenia programov klesla dojčenská úmrtnosť v New Yorku o 40%.

Vplyv tejto lekárky sa rozšíril aj ďaleko za New York – s jej systémom sa zoznámili aj v iných štátoch.

Po tom, čo v roku 1917 získala titul v oblasti verejného zdravia, pokračovala vo výučbe na lekárskej fakulte. Stala sa tiež prvou ženou vo Výbore pre zdravie Ligy národov.

Zomrela v roku 1945 vo veku 71 rokov, jej neuveriteľné dedičstvo však dnes žije v programoch verejného zdravia po celom svete a v tisíckach životov, ktoré zachránila.

 

zdroj: lifter