10 fascinujúcich vecí, ktoré dokáže ľudské telo

Existuje toľko zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré ešte stále nepoznáme a vedci mnohé z nich ešte len objavujú. Aký je najrýchlejší sval? Čo nám môže pomôcť pri bolesti a mnoho ďalších zaujímavých vecí skrýva naše telo.

Poďte s nami objaviť fascinujúce fakty o našom tele.

1. Pinocchio efekt je skutočný

Zdá sa, že táto známa postava je založená na skutočných dôkazoch. Výskum potvrdil, že keď klameme, je to viditeľné na našich tvárach. Zvyšuje sa teplota našich nosov a teplota v oblasti očí.

2. Smiech zabíja bolesť

Aj keď sa vždy verilo, že smiech prospieva vášmu zdraviu, až nedávno sa táto vec stala predmetom výskumu. Ukázalo sa, že smiechom sa uvoľňujú mozgové chemikálie, vďaka ktorým sa cítime dobre a ktoré tiež môžu zmierňovať bolesť.

3. Ušný maz funguje ako čistič

Mnoho z nás si vždy myslelo, že ušný maz, by sa mal z hygienických dôvodov čistiť každý deň. Veda však dokazuje, že je to úplne naopak. Samotný ušný maz čistí náš zvukovod a chráni ho pred infekciami. Jeho odstránenie nám spôsobuje viac škody ako úžitku, preto je lepšie čistiť ho iba na povrchu ucha.

4. Naše vlasy vedia, kedy spíme

Naše vlasové folikuly môžu veľa povedať o našich spánkových návykoch. Iba s použitím buniek z našich vlasových folikulov je možné pomôcť pacientom s poruchami spánku.

5. Naše telo si po obede vyžaduje spánok

To vôbec nesúvisí so samotným jedlom, ktoré sme mali na obed. Dôvod je skrytý v hodinách nášho tela. Náš cirkadiánny rytmus vysiela určité výstražné signály 7 až 9 hodín po prebudení a vďaka týmto signálom sa cítime ospalí.

6. Žmurkanie pre nás funguje ako hnací „motor“

Približne 44 minút denne trávime žmurkaním a táto funkcia je pre nás skutočne dôležitá. Nielenže udržuje oči hydratované a chráni ich pred cudzími predmetmi, ale pomáha nám aj odpočívať. Náš mozog využíva tento malý okamih zatvorenia oka na vypnutie.

7. Náš žalúdok chráni náš imunitný systém

Náš imunitný systém je veľmi dôležitý pre naše zdravie a pomáha nám bojovať proti všetkým vonkajším hrozbám. Potrebuje pri tom však pomoc. Žalúdočná kyselina zastaví väčšinu zárodkov, ktoré vstupujú do tela v potravinách, ktoré konzumujeme.

8. Naše oči predstavujú najrýchlejší sval v tele

Najrýchlejšie sa pohybujúcim svalom v našom tele je orbicularis oculi v našich očiach. Je taký rýchly, že sa dostal do Guinnessových rekordov. Máme 2, jedno v každom oku, a riadia zatváranie očných viečok. Ak sa objekt pokúsi dotknúť nášho oka, zatvorí ho za menej ako 100 milisekúnd.

9. Po celom tele máme „tlmiče nárazov“

Vedci objavili molekulárnu štruktúru v tele, ktorá pre nás funguje ako „tlmič nárazov“. Vedci tvrdia, že toto zistenie prináša otázku, ako sa naše telá prispôsobujú nášmu živému tkanivu bez toho, aby ho interakcia s toľkými pohyblivými časťami roztrhla na kusy.

10. Náš nos je zodpovedný aj za vnímanie chutí

Náš čuch je v skutočnosti zodpovedný za asi 80% toho, čo ochutnáme. Bez neho by sme ochutnali iba sladké, slané, kyslé a trpké chute. Všetky ostatné príchute skutočne pochádzajú z vône. To je dôvod, prečo keď sme prechladnutí a máme upchatý nos, väčšina jedál sa nám zdá byť bez chuti.

Zdroj
Zdroj foto: www.pixabay.com