Amazonský dažďový prales vypúšťa viac uhlíka, ako sa mu darí nasať

Zdá sa však, že tieto pľúca nedržia krok s mierou uhlíkového znečistenia.

Podľa Independent nová štúdia odhalila, že v rokoch 2010 až 2019 Amazonský dažďový prales vypustil 16,6 miliárd ton CO2, no na oplátku sa mu však podarilo nasať iba 13,9 miliárd ton.

To znamená znepokojujúci posun v schopnosti planéty liečiť sa a držať krok s dopadmi človeka. Emisie uhlíka sú obviňované z lesných požiarov, úmyselných i náhodných, ako aj z vyklčovania stromov. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Climate Change a vyvolala u odborníkov obavy.

Spoluautor štúdie Jean-Pierre Wigneron, ktorý je vedcom francúzskeho Národného ústavu pre agronomický výskum (INRA), pre agentúru AFP uviedol. „Čakali sme o polovicu nižšie čísla, ale je to prvýkrát, čo máme čísla ukazujúce, že prales vypustil viac CO2, ako znova nasal. Nevieme, v akom okamihu by sa prechod mohol stať nezvratným.“

INRA je znepokojená súčasnou brazílskou vládou, ktorá situáciu len zhoršuje. Jair Bolsonaro sa dostal k moci začiatkom roku 2019 a odvtedy bagatelizoval význam požiarov v Amazónii a počet požiarov dokonca označil za lož.

Odlesňovanie v Amazónii sa v roku 2019 zvýšilo štvornásobne v porovnaní s rokmi 2017 a 2018. Vyčistilo sa ohromných 9,8 milióna akrov pôdy, čo je podľa  USA Today zhruba veľkosť New Jersey a Connecticutu.

„Brazília zaznamenala po zmene vlády v roku 2019 prudký pokles v uplatňovaní politík ochrany životného prostredia,“ uvádza sa vo vyhlásení agentúry INRA.

Ekosystémy, ktoré pomáhajú nasávať svetové emisie uhlíka, čelia ťažkému boju, pričom v roku 2019 sa emitovalo 40 miliárd ton CO2. Rastliny a pôdy boli schopné nasať okolo 30% týchto emisií a oceány z nich získali 20%.

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Amazonský dažďový prales vypúšťa viac uhlíka, ako sa mu darí nasať”