Jedálniček počas menopauzy: Týchto 5 vecí by ste mali vyradiť z vášho každodenného života

Obdivujete herečky, ktoré vyzerajú skvele aj po 50-ke. Teraz nie je reč o zanietených fanúšičkách plastickej chirurgie, ale o dámach, ktorým sa podarilo zachovať si svoju prirodzenú krásu. Celebrity, rovnako ako bežné ženy, prechádzajú fyziologickými zmenami a mnohé ženy vedia, ako by mala vyzerať ich výživa počas obdobia menopauzy.

woman reading book while sitting on sofaunsplash

Vyhýbanie sa nasledujúcim potravinám si zjednodušíte život.

Káva

Odborníci vysvetľujú povzbudzujúce vlastnosti kávy prítomnosťou kofeínu, ktorý v nej stimuluje prácu nervového systému. Počas menopauzy, kedy sa objavujú problémy so spánkom a návaly tepla, je káva skôr nevhodnou voľbou.

cup of coffee on white ceramic saucerunsplash

Mnoho lekárov preto odporúča ženám nad 50 rokov, aby sa jej úplne vzdali. Ak si neviete predstaviť svoj život bez kávy, znížte aspoň jej množstvo a pite ju iba ráno.

Pikantné jedlá

seafood ramen platterunsplash

To isté platí pre ostré korenie. Dráždia nervový systém, čím vyvolávajú výskyt nových príznakov menopauzy. Ak sa nemôžete vzdať svojich obľúbených korenených jedál, znížte ich množstvo v každodennom jedálničku. Nezabudnite, že ak si dáte nejaké korenené jedlo, je dobré si po ňom dopriať pohár kefíru.

Sladkosti

chocolate cake with strawberry on topunsplash

Pre menopauzu je charakteristická nerovnováha hormónov, kvôli ktorej žena pociťuje návaly tepla, náhle zmeny nálady, nespavosť a samozrejme priberanie. Mnohé ženy v tomto období pociťujú neodolateľnú chuť na sladké.

Avšak cukor nepomáha vyrovnať sa s príznakmi, iba ich zhoršuje. Čím viac konzumujeme pokrmy či sladkosti s vysokým obsahom cukru, tým viac po nich túžime. Má to vplyv na postavu a náladu.

Rýchle občerstvenie

hamburger with vegetables and meat beside French friesunsplash

Kvôli hormonálnym výkyvom je žena počas menopauzy viac ohrozená kardiovaskulárnymi chorobami ako kedykoľvek predtým. Preto je dôležité obmedzovať alebo dokonca nekonzumovať potraviny obsahujúce trans-tuky.

Tento zoznam obsahuje nielen pokrmy z rýchleho občerstvenia, ale aj rôzne klobásy, údeniny, priemyselne spracované výrobky. Takéto jedlá škodia nielen postave, ale aj nášmu zdraviu a celkovej pohode.

Alkohol

person pouring wine on clear wine glassunsplash

Tiež ste počuli, že pohár vína zlepšuje spánok? Je to mýtus. Alkoholické nápoje vrátane vína znižujú produkciu melatonínu, takže telo sa nedokáže upokojiť a správne odpočívať. Vhodnejším nápojom pre spánok je bylinkový čaj, horúce mlieko alebo kakao.

Áno, vyradiť väčšinu týchto jedál a nápojov je ako vzdať sa zlozvyku. Stále môžete polemizovať o výhodách čiernej kávy a poháriku červeného vína raz týždenne, ale sladké a rýchle občerstvenie neprinesie vášmu telu v žiadnom prípade nič prospešné.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Jedálniček počas menopauzy: Týchto 5 vecí by ste mali vyradiť z vášho každodenného života”