Príde na jeseň tretia vlna koronavírusu? Odborníci vysvetľujú čoho sa musíme vyvarovať!

Na Slovensku sa momentálne epidemiologická situácia týždeň čo týždeň zlepšuje. No aj napriek tomu sme nad koronavírusom ešte nezvíťazili. Blíži sa leto, čas dovoleniek a s tým aj spojené riziko privlečenia nových mutácii.

O tom či príde po lete tretia vlna koronavírusu a čo je potrebné na jej zmiernenie sa pre portál tvnoviny.sk vyjadrili odborníci. Aké prognózy do budúcnosti majú Krčméry či Mikas?

 

Musíme sa vyvarovať týmto veciam

Podľa Krčméryho súčasnú vlnu môžeme nazvať aj prvou vlnou epidémie britskej mutácie koronavírusu. Síce sa nám ju podarilo skrotiť no musíme byť naďalej opatrní aby k ďalšej nedošlo. Pozor musíme dávať hlavne na to aby sa k nám nedostali ďalšie mutácie ako napríklad tá indická.

“Viac by som sa otváral dovnútra ako navonok. Vieme, že aj u našich susedov už sú mutácie, a preto by som radšej ponechal prísnejšie obmedzený hraničný režim,” prizvukuje Krčméry. Ďalší krok je odstupňovanie viacerých udalostí na jeseň,

Hokejová či futbalová liga, návrat z dovoleniek spojených s nástupom detí do škôl. “Dobrým príkladom je Nemecko, kde rozdelili nástup školákov v spolkových krajinách do štyroch týždňov, lebo je to obrovský prísun mobility,” dodal Krčméry. 

 

 

Bude sa uvoľňovať no nie na hraniciach

Hlavný hygienik je presvedčený o tom, že ak sa budeme držať platných nariadení, leto by sme mohli prežiť vo voľnejšom režime. Očakáva však nárast čísel práve po letných dovolenkách, keďže ľudia budú chcieť cestovať. No ako spomínal aj Vladimír Krčméry, prichádza to s rizikom zavlečenia nových mutácii práve kvôli zvýšenej mobilite.

Avšak čo sa týka prísneho režimu na hraniciach, Mikas potvrdil, že ten bude zachovaný. “Príchod tretej vlny však nemožno vylúčiť. Epidemiológovia situáciu pravidelne monitorujú:

keď bude treba opatrenia sprísniť, pristúpime k tomu aj skôr ako na jeseň,” prehlásil hlavný hygienik.

Na záver dodal, že hlavnú rolu bude mať aj miera zaočkovanosti čo zníži nápor na zdravotníctvo a nákaza bude iba v takzvaných ohniskách.

 

 

Podľa molekulárneho imunológa, Vladimíra Leksu bude príchod či priebeh tretej vlny závisieť práve na zaočkovanosti Slovenska. Leksa tak tvrdí, že ak sa zaočkuje 60% ľudí je možné, že ak by aj ďalšiu vlna prišla bude oveľa miernejšia a slabšia ako tie predošlé. No ak by sme však ostali pri zaočkovanosti 30% prišla by ďalšia vlna a bola by ešte horšia.

“Ja som optimista a verím tomu, že ľudia sú dostatočne zodpovední a na jeseň sa vlna nevráti v takom silnom rozsahu. Ak sa aj niečo niekde objaví, tak to budú ohniská nákazy v regiónoch,” skonštatoval na záver Leksa.

 

Mutácie mRNA vakcíny neprekvapia

Analytik, Martin Smatana, sa prikláňa ku kolektívnej imunite vytvorenej očkovaním u nás a v okolitých štátoch. Považuje to za jeden z faktorov v ohľade či nás čaká aj tretia vlna.

Druhým faktorom bude aj fakt, či vakcíny budú schopné reagovať na nové mutácie. “To, ako vírus mutuje, neovplyvníme, ale pevne verím, že nás do jesene neprekvapí nejaká mutácia, na ktorú by vakcíny nemali efekt.

Ak by sa aj taká mutácia objavila, dobrá správa je, že upraviť vakcíny (primárne mRNA), aby adresovali novú mutáciu, by mala byť otázka len niekoľkých týždňov. Som preto optimista a verím, že takú vlnu, akú sme zažili počas zimy, už mať nebudeme,” dodal Smatana na záver.

 

 

zdroj: .tvnoviny.sk

0 replies on “Príde na jeseň tretia vlna koronavírusu? Odborníci vysvetľujú čoho sa musíme vyvarovať!”