Skončí sa núdzový stav predčasne? Ak to dovolí epidemiologická situácia, vláda dá zelenú voľnému pohybu!

Núdzový stav bol na Slovensku vyhlásený ešte 16. marca 2020 vládou Petra Pellegriniho.

V minulom roku bol predĺžený až trikrát a to najmä kvôli tomu aby boli zdravotníci “prinútení” pracovať. Neskôr sa táto “povinnosť” práce rozšírila aj na domovy sociálnych služieb.

Od minulej Veľkej noci platí aj zákaz zhromažďovania no v letných mesiacoch sa tieto opatrenia uvoľnili.

Následne od 1. októbra 2020 opätovne vyhlásila už vláda Igora Matoviča núdzový stav.

 

Zmena ústavného zákona

Od decembra ho nová vláda predĺžila už štyrikrát a navyše schválili aj zmenu ústavného zákona.

Zmena spočíva v tom, že núdzový stav môže trvať dlhšie ako 90 dní.

V zmysle zmeny tohto zákona sa však núdzový stav nesmie predlžovať o dobu dlhšiu ako 45 dní.

Núdzový stav, ktorý je momentálne platný, vláda predĺžila o 30 dní ešte 26. apríla.

No podľa nového ústavného zákona nemôže trvať viac ako 20 dní ak to vláda neschváli. Ak sa tak poslanci nedohodnú, núdzový stav by skončil predčasne už budúci utorok, 18. Mája.

Podľa informácii denníka SME to vyzerá tak, že mnoho poslancov či politických strán by núdzový stav predlžovať nechcelo. Všetko však stále závisí od epidemiologickej situácie, ktorá sa v posledných týždňoch stále zlepšuje. 

 

 

Koalícia s predlžovaním nesúhlasí

„V Sme rodina už nechceme predlžovať tento núdzový stav, pokiaľ sa nepredĺženie neprejaví negatívne na zdraví a životoch ľudí,“ prehlásil ešte v apríli šéf strany Sme Rodina,

Boris Kollár. Dodal aj to, že ak bude v nemocniciach zhruba 500 až 600 ľudí (momentálny stav 1022) tak za predĺženie núdzového stavu hlasovať nebude.

Pre denník SME sa rovnako vyjadril aj Peter Pčolinský, ktorý hovorí o tom, že na predĺženie už nie je vôľa.

V podobnom rozpoložení sú aj kluby SaS a Za ľudí.

Vicepremiér a šéf SaS, Richard Sulík, spolu s ministrom zahraničných vecí, Ivanom Korčokom, ešte v apríli predĺženie núdzového stavu nepodporili.

Bolo to kvôli tomu, že už naďalej nesúhlasili so zákazom zhromažďovania. Čo sa týka klubu Za ľudí, poslanci ešte pevne rozhodnutí nie sú.

„Vidíme to však tak, že by núdzový stav už mal byť zrušený, keďže epidemiologická situácia sa zlepšuje,“  prehlásila šéfka hnutia Jana Žitňanská s tým, že sa  ešte poradia s odborníkmi. 

 

 

Čo sa týka postoja súčasného premiéra, Eduarda Hegera, ani on by nerád predlžoval núdzový stav bezdôvodne.

Hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva, Henrieta Hudečková, pre denník SME prezradila, že súčasnú epidemiologickú situáciu by sme vedeli zvládnuť už aj bez obmedzenia pohybu. „V niektorých okresoch síce ešte vidíme rast infikovaných, ale na väčšine územia je priaznivý vývoj,“ dodala epidemiologička.

 

 

Čo by znamenalo zrušenie núdzového stavu?

Ak by predĺženie núdzového stavu poslanci nepodporili, skončí sa tak o 10 dní skôr automatický v noci z pondelka na utorok. S koncom núdzového stavu by sa zrušil aj zákaz vychádzania, zákaz organizovania a zúčastňovania sa na hromadných podujatiach ale aj zákaz protestovať.

No v nemocniciach by mohol nastať chaos, keďže mimo núdzového stavu by mohli zdravotníci štrajkovať ale aj podať výpoveď.

Vláda však myslela aj na tento scenár a pripravujú návrh aby zdravotníkov udržali v nemocniciach aj bez toho aby bol vyhlásený núdzový stav. Je to akási poistka toho aby po vyše roku boja s koronavírusom nedošlo k výpadku zdravotníkov čo je počas pandémie nemysliteľné.