Títo ľudia možno prídu o časť svojho dôchodku – Týka sa to aj vás?

Návrh zákona, podľa ktorého by prišli o časť svojho dôchodku niektorí bývalí predstavitelia komunistického režimu, prešiel už do druhého čítania.

O časť peňazí by okrem komunistov prišli aj príslušníci bezpečnostných zložiek. Podľa návrhu, ktorý podporilo 75 zo 115 poslancov, by sa ich dôchodok mohol posunúť až na hranicu 334 eur a 30 centov pri 30 odpracovaných rokoch.

Okrem zníženia dôchodku by mal nový zákon obsahovať aj zmenu, podľa ktorej by sa im do odpracovaných rokov nezarátavali roky, počas ktorých pracovali pre totalitný režim a jeho represívny aparát. Táto zmena by spôsobila to, že by prišli o privilégiá a s tým spojené nadštandardné odmeňovanie.

Okrem samotných bývalých predstaviteľov komunistického režimu by prišli o slušnú sumu peňazí aj pozostalí po týchto osobách.

Predstavitelia komunistického režimu by podľa nového zákona predstavovali exčlenovia komunistických vlád, parlamentov, ústredného výboru komunistickej strany, Štátnej bezpečnosti, pohraničnej stráže a vojenskí agenti.

Podľa mnohých odborníkov bolo nadštandardné odmeňovanie týchto ľudí porušením ľudských práv, slobôd a zákonov. Zákon podporuje aj Anna Andrejuvová z OĽaNO, ktorá si myslí, že zákon je formou vyrovnania sa s minulosťou a s komunistickým režimom.

Zdroj: hitky.sk