10 zaujímavosti o lietadlách, ktoré vás vždy zaujímali

Vždy, keď cestujete lietadlom, sa zamýšľate nad tým, prečo jedlo nie je také chutné, prečo je vám v lietadle stále taká zima, alebo prečo sú okná v lietadlá okrúhle. V skutočnosti existujú jednoduché odpovede na tieto otázky, ako aj na ďalšie otázky týkajúce sa lietadla, ktoré ľudí trápia už celé veky.

Rozhodli sme sa urobiť pre vás cestovanie lietadlom trochu transparentnejším. Tu je niekoľko odpovedí na vaše otázky.

1. Prečo sú okná okrúhle

Tento tvar okna je dôležitý pre našu bezpečnosť. Štvorcové okná sú nebezpečné, pretože ostré uhly predstavujú slabé miesta v lietadle, ktoré môžu prasknúť v dôsledku tlaku vzduchu. Zaoblené rohy pomáhajú rozložiť tlak a znižujú riziko rozbitia okien. Kruhové tvary môžu tiež lepšie odolávať deformáciám spôsobeným rozdielom v tlaku.

2. Prečo je v okne diera

Okno sa skladá z troch vrstiev. Stredná a vonkajšia vrstva sú najdôležitejšie, pretože musia odolávať rozdielom tlaku medzi kabínou a vonkajším prostredím. Stredná tabuľa má v sebe otvor, ktorý sa nazýva „odvzdušňovací otvor“. Tento otvor umožňuje vyrovnanie tlaku medzi kabínou pre cestujúcich a vzduchovou medzerou medzi sklami. Vďaka tomu je na vonkajšiu vrstvu vyvíjaný najväčší tlak. Tento otvor tiež uvoľňuje vlhkosť zo vzduchovej medzery, čo zabraňuje tvorbe hmly alebo mrazu na okne.

3. Prečo majú lietadlá na krídlach červené a zelené svetlá

Tieto svetlá sa používajú na navigáciu. Červené svetlo sa nachádza na ľavom krídle lietadla a zelené svetlo sa nachádza na pravom krídle lietadla. Týmto spôsobom je lietadlo viditeľnejšie v noci a tiež informuje ostatných pilotov a letových prevádzkarov, ktorým smerom sa lietadlo pohybuje. Kombinácia týchto 2 farieb tiež znižuje pravdepodobnosť zámeny lietadla s inými lietadlami, ako sú drony alebo balóny.

4. Prečo sa musia sedadla počas pristávania a vzletu nachádzať v vzpriamenej polohe

Je to dôležité pre vašu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných cestujúcich. Ak je sedadlo sklopené, v prípade núdze bude cestujúcim sediacim za týmto sedadlom, sťažená evakuácia. Títo cestujúci navyše nebudú môcť zaujať polohu vzpery. Ak niekto sedí na sklopenom sedadle, je tiež pravdepodobnejšie, že si počas hrboľatého pristátia spôsobí poranenie hlavy.

5. Prečo mávame pocit beztiaže po štarte lietadla

Akonáhle lietadlo naberie správnu výšku, rýchlosť zrýchlenia klesá. Môžete sa tak chvíľami cítiť beztiažovo alebo pociťovať zvláštny pocit v žalúdku. Keď lietadlo stúpalo hore, vy ste stúpali spolu s ním. Potom, keď sa lietadlo vyrovná a rýchlosť stúpania klesá, vaše telo stále pokračuje v pohybe nahor kvôli zotrvačnosti.

6. Otvorenie dverí lietadla v polovici letu

Toto nie je možné, takže sa netreba ničoho obávať. Dvere sú mechanicky uzamknuté a ovládané pilotom. Je možné ich otvoriť manuálne, ale iba keď lietadlo pristane a pilot vydá pokyn na ich otvorenie. Počas letu to však nie je možné, pretože tlak v kabíne, ktorý je vyšší ako tlak vonku, ich utesňuje.

7. Prečo v lietadle nie sú bezpečnostné pásy ako v autách

Aby ramenné popruhy fungovali, museli by byť pripevnené k niečomu pevnému, ako je rám auta alebo autosedačka. Steny a sedadlá lietadla na to nie sú vybavené a úpravami by sa lietadlo stalo ťažším, čo znamená, že by bolo potrebné ďalšie palivo. Pásy v lietadlách majú namiesto tlačidiel spony. Vďaka tomu sú pásy pevnejšie.

8. Prečo je vždy taká zima v lietadle

Teplota na palube lietadla je v skutočnosti zámerne nízka. To súvisí so zdravotným stavom nazývaným hypoxia, ku ktorému dochádza, keď vaše telo nemá dostatok kyslíka. Tento stav v kombinácii s teplým vzduchom môže zvýšiť riziko odpadnutia. Okrem toho, môžeme kvôli nízkej vlhkosti pociťovať vyšší chlad.

9. Prečo jedlo nie je také chutné

Jedlá sú pripravované vopred. Aby sa zabránilo vysušeniu jedla, pridáva sa doň veľa tekutín, napríklad omáčky, vďaka ktorej môže jedlo chutiť zvláštne. Suchý vzduch navyše potláča náš čuch. Sladké a slané príchute nám tiež chutia menej intenzívne kvôli nízkemu tlaku vzduchu. To znamená, že jedlá z lietadla pravdepodobne chutia dobre na zemi, ale vo vzduchu ich vnímame inak.

10. Prečo ponúkajú paradajkový džús

Mohlo by sa zdať neobvyklé, že paradajková šťava je v lietadlách taká populárna. Stáva sa to aj kvôli zmene spôsobu, ako nám jedlá v lietadlách chutia. Sladké chute sa stávajú pre nás menej sladkými, a tým pádom menej príjemnými. Preto túžime po niečom slanom, napríklad po paradajkovej šťave. Vďaka tlaku v kabíne môže tento džús chutiť dokonca sladko.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com