Euro 2020: mníchovská aréna bude počas zápasu s Maďarskom vo farbách komunity LGBT+

Po tom, čo maďarský parlament prijal nové právne predpisy proti komunite LGBT +, mesto predložilo návrh na rozsvietenie futbalovej arény FC Bayernu Mníchov v dúhových farbách počas zápasu Nemecka a Maďarska.

Deutschland München | Allianz Arena in RegenbogenfarbenZdroj: picture alliance/ Frank Hoermann

Pred stredajším tretím nemeckým skupinovým zápasom Euro 2020 proti Maďarsku v Mníchove predložili mestskí poslanci v bavorskom hlavnom meste návrh na výnimočné osvetlenie arény v dúhových farbách. Portál Deutsche Welle informuje, že mesto podporuje rozmanitosť, toleranciu a skutočnú rovnosť v športe a v spoločnosti.

Spoločný návrh všetkých šiestich predstaviteľov mestského zastupiteľstva v Mníchove bol adresovaný priamo mníchovskému starostovi Dieterovi Reiterovi,

ktorý rozhodol, že pri príležitosti zápasu medzi Nemeckom a Maďarskom dá mesto najavo svoj postoj o solidarite s komunitou LGBT v Maďarsku.

Maďarský parlament 15. júna odhlasoval prijatie nového zákona, ktorý zakazuje zdieľanie informácií, ktoré sa považujú za podporu homosexuality alebo nebinárnej rodovej identity medzi osobami mladšími ako 18 rokov.

Maďarský zákon je podľa Mníchova v rozpore s Chartou základných práv EÚ, Dohovorom OSN o právach detí, jurisdikciou Európskeho súdu pre ľudské práva a cieľmi stratégie Európskej komisie v oblasti rovnosti LGBTIQ. Nemecký národný tím chce týmto gestom vyjadriť podporu rozmanitej a tolerantnej spoločnosti.

Kampane a správy na podporu práv LGBT + sú v nemeckom futbale samozrejmosťou.

Brankár Manuel Neuer mal napríklad počas utorkovej prehry s Francúzskom na sebe kapitánsku pásku dúhovej farby.

Počas základnej časti sa bundesligové kluby a ich priaznivci pravidelne zúčastňujú podobných iniciatív. Na podporu manželstiev osôb rovnakého pohlavia sa nedávno verejne vyjadril aj brankár RB Lipsko Peter Gulacsi.

Maďarskí futbal sa však v posledných týždňoch zviditeľnil najmä maďarskými skupinovými zápasmi v Budapešti, kde sa nachádzali bloky fanúšikov v čiernych košeliach Karpatská brigáda – neonacistická ultra skupina zložená z členov krajne pravicových skupín z celého zastúpenia maďarského futbalu.

Počas prehry 0: 3 v Portugalsku 15. júna, v ten istý deň, keď bol prijatý nový zákon proti LGBT, vyvesila Karpatská brigáda transparenty proti LGBT+ a na štadióne zazneli piesne proti LGBT +, ktoré vyšetruje UEFA.

Zdroj: dw.com