Honosné rómske prvé sväté prijímanie na východnom Slovensku, aké ste ešte nevideli

Prvé sväté prijímanie je dôležitým miľníkom života každého kresťana. No niekto túto sviatosť prežíva viac a niekto menej. Rodina Gallovičovcov z Hrabušív pre svoju krásnu dcéru Zdenku Gallovičovú zorganizovala takú oslavu prjimímania, aká sa len tak nevidí!

Ako každé podobné video aj toto začína predstavením domu. Rodina Gallovičová naozaj má čo ukázať! Ich krásny rodinný dom dokonca práve na túto príležitosť ozdobili tak honosne ako sa to robí na svadbách. Nezabudli ani na postavenie mája-symbolického stromu!

Hned‘ po tom mala rodina v dome krátke príhovory. Rodičia Zdenke darovaku zlatú retiazku s príveskom.

,,My ako rodičia, sme si dovolili Zdenke kúpiť k Prvému svätému prijímaniu maličkosť, aby jej pripomínala sviatosť oltárnu.“

Zdenka mala oblečená krásne snehobiele šaty, v ktorých vyzerala ako princezná. Účes mala krajší ako mnohé nevesty. No nie len Zdenka, ale aj celá jej rodina bola upravená a oblečená tak ako sa u nich patrí.

Vo videu môžete vidieť aj hostinu, ktorá pozostávala z množstva jedál a nápojov. Rodina Gallovičová naozaj nešetrila. Na stoloch nechýbal okrem sladkostí, rýb, mäsa, chlebíčkov aj alkohol a nebolo ho málo. Hostia si mali z čoho vybrať.

Ako sa môžete presvedčiť sami, celá rodina počas celej oslavy tancovala. Tradičné rómske tance nevynechali ani teraz. Tancovali tak, ako to býva na svadbách na východnom Slovensku pri redovom ranci. Tancovali v kruhu a každá rodina sa vystriedala pri malej Zdenke. Samozrejme, vždy jej po tanci každá rodina dala aj štendrý finančný dar, zvyčajne 100 eur a viac!

Nechýbalo aj ohadzovanie peniazmi, ako to môžete vidieť na takmer každej rómskej svadbe.

Pozrite sa video záznam z Prvého svätého prijímia krásnej Zdenky: