Keď mama stretla môjho manžela, jej svet sa obrátil naruby…

Je skvelé, že sa naša spoločnosť krok za krokom zbavuje nezmyselných stereotypov. Predstava, že podstatou ženy vo vzťahu je varenie a upratovanie, už dávno nie je taká populárna. Zdravý feminizmus prináša osvetu pre masy ľudí.

Moderná žena spája nehu a drzosť. Vie, ako úprimne milovať, a tento pocit sa jej stonásobne vráti. Ako vyzerá skutočné ženské šťastie, bez ktorého by život nebol taký žiarivý.

Podstata ženy vo vzťahu 

Keď sa moja matka stretla s mojím mužom, prevrátilo jej to svet hore nohami. Zistila, že existujú muži, ktorí hovoria: „My, nie ja, sme kúpili dom, musíme, nie musíš poumývať podlahu, my máme v dreze špinavý riad, nie ty.“

Nemenej šokom pre moju matku bolo stretnutie so svokrom. Vo chvíli, keď moja matka chcela bozkávať ruky svokre s vďačnosťou za to, že sa „jej nešťastná dcéra konečne usadila“, svokra povedala: „Och, aké šťastie mal náš syn, že padol do oka vašej dcére, ktorá je nielen inteligentná, ale aj mimoriadne krásna!“

woman in black shirt smiling beside woman in blue shirtunsplash

Mama začala lapať po vzduchu a ťažko dýchať. „Čo je s mamou?“ – znepokojila sa svokra. „Je pre mňa nezvyčajné, keď počujem niečo také od svokry mojej dcéry,” povedala mama, ešte celá v šoku.

Keď ma otec pred mnohými rokmi priviedol, aby som zoznámila moju matku s jeho matkou, potichu sa ho opýtala: „Kde si vykopal túto kreatúru? Načo ti bude?“ Mama to počula. Mala ryšavé vlasy a pehy, rovno až na perách, no zároveň bola nádherná. Ona však nevedela, že je krásna. Koniec koncov, „dievčaťu sa nedá povedať, že je krásna, aby sa z nej nestala namyslená žena.“

Mama sa veľmi snažila potešiť svoju svokru. Tvrdo pracovala na záhrade, namiesto jedného zobrala dva vrecia zemiakov. Každý deň som umývala podlahy v dome ľadovou vodou zo studne a postarala sa o celú kuchyňu. Ale jej svokra bola naďalej ľadovou kráľovnou: jej podceňovanie mojej matky bolo neochvejné a nemenné.

Potom sa moja „škaredá“ matka starala o svoju svokru v našom malom byte. Zbavila ju všetkého zlého, čím ju „napĺňala“ po celé tie roky. Ľadová kráľovná odišla do dôchodku bez toho, aby svojej nevydarenej neveste povedala jedno „ďakujem“.

Je dobré, že rodinné vzorce fungovania môžu a mali by byť prepisované. Možno budete mať pocit, že idete proti svojmu druhu. Ale môžu a mali by byť prepísané.

Trvalo mi veľa rokov a úsilia prepísať ženské úlohy v našej rodine. Matka, ktorá verí, že hodnota ženy je v tom, koľko tašiek si dokáže naložiť na plecia. Babička zmenila ľadovú kráľovnú, aby prežila.

Niekedy mi je ľúto, ako veľmi som sa musela snažiť. Ale keď sa pozriem na svoju dcéru, chápem, že to nebolo zbytočné márne. Napriek tomu mala moja dcéra úplne iný začiatok. A to je možno to najlepšie, čo som pre ňu mohla urobiť.

Kvôli karanténe sa teraz stretávame so svokrou omnoho menej. Naposledy sme sa stretli na Deň matiek. Prišla ku mne na svojom invalidnom vozíku, požiadala ma, aby som sa k nej sklonila a ticho povedala, aby to nikto nepočul: „Ďakujem ti za lásku k môjmu synovi.“

S úsmevom som odpovedala: „Veľmi mi to uľahčil“.

Tento dojímavý príbeh ukazuje, ako sa dokážu meniť postoje ľudí k životu. Samozrejme, môžeme hovoriť o rozdieloch medzi generáciami a o rozdieloch v mentalite. Jedna vec je však istá: stávame sa pozornejšími, milšími a uvedomelejšími. Možno je podstatou ženy vo vzťahu skutočne len milovať. To isté však platí aj pre mužov.

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Keď mama stretla môjho manžela, jej svet sa obrátil naruby…”