Pre nezákonné obchodovanie s kaktusmi, hrozí niektorým druhom vyhynutie

Nelegálne obchodovanie s kaktusmi je vážny problém, ktorý ohrozuje stovky druhov.

Málokto si uvedomuje, že obchodovanie s kaktusmi predstavuje obchod za milión dolárov, ktorý ohrozuje biodiverzitu. To je problém, ktorému sa venuje odborníčka na kaktusy a prezidentka Asociácie pre biodiverzitu a ochranu prírody Andrea Cattabriga.

Vo februári 2020 bola Cattabriga zapojená do akcie v Taliansku, pri ktorom úrady našli viac ako 1 000 rastlín v hodnote presahujúcej 1,2 milióna dolárov.  Prevažná väčšina rastlín, s ktorými sa obchoduje, pochádza z Čile. Krajina neumožňuje vývoz svojich rastlín, z ktorých niektoré sú staré niekoľko storočí.

V reakcii na príbeh odborníci diskutovali o potrebe ochrany kaktusov. Jared Margulies, geograf z Alabamskej univerzity, pre The New York Times uviedol. ,,Základné fungovanie planéty by nebolo možné bez rastlín, ale ľuďom viac záleží na zvieratách. Mnoho rastlinných druhov nedostáva toľko pozornosti, koľko by potrebovalo.“

Botanik Pablo Guerrero z univerzity v Čile zopakoval podobný názor. „Spoločnosť ako celok už nemôže naďalej naivne vnímať tento problém. Tieto obavy zdôrazňuje skutočnosť, že 30% z 1 500 druhov existujúcich kaktusov čelí zániku kvôli ich neregulovanému zberu.“

Či sa pohľad na svet zmení, sa ešte len ukáže. Prokurátori sa však snažia podniknúť kroky proti osobám zodpovedným za obchodovanie s týmito rastlinami. Do budúcna existujú plány na väčšiu ochranu kaktusov v Čile.

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com