Tip na výlet: Povesťami opradená Jastrabia veža vo Vysokých Tatrách

Rysy, Štrbské pleso, Gerlachovský či Lomnický štít sú bezpochybne najvyhľadávanejšie miesta Vysokých Tatier.

Tieto miesta sú každému z nás známe a môžeme tam očakávať “hustú premávku” turistov. Ak však radi objavujete nové miesta, o ktorých vie len málokto, máme pre Vás ďalší tip na výlet!

Dnešný článok tak bude o menej známej Jastrabej veži, ktorá sa týči v blízkosti Zeleného plesa.

V nadmorskej výške 2137 metrov sa nad Zeleným plesom vyníma Jastrabia veža. Z vrcholu sa každému naskytne nádherný výhľad na mohutné steny nad dolinou Zeleného plesa.

Ďalším plusom je to, že v okolí sa nachádza aj Chata pri Zelenom plese.

Okrem turistov ju vyhľadávajú aj horolezci, keďže juhozápadná strana Jastrabej veže patrí vďaka náročnosti medzi významné tatranské steny. Má tak necelých 200 metrov no oproti taktiež populárnej a vyššej juhovýchodnej stene je viac zaujímavejšia práve tá juhozápadná. 

 

Na Jastrabiu vežu sa dostanete cestou od Chaty pri Zelenom plese cez Jastrabie sedlo, ktoré od veže oddeľuje Karbunkulový hrebeň. Táto cesta pokračuje do ústia Červenej doliny popri Červenom plese. 

 

S týmto krásnym miestom sa navyše spájajú rôzne povesti. Pôvodný názov tejto skalnej veže bol Kráľovský nos a ľudia verili, že na jeho vrchole sa nachádza vzácny kameň. Ten mal v noci svietiť až do údolia. Preto ľudia verili, že ide o diamant, iní zas tvrdili, že je to opál.

Avšak s najväčšou pravdepodobnosťou sa jednalo o karbunkul alebo inak rubín.

Z toho práve vzniklo aj ďalšie pomenovanie tohto štítu – Karbunkulová veža. Tradovalo sa, že práve karbunkul mal svojmu majiteľovi splniť akékoľvek želanie či dokonca spraviť neviditeľným.

Preto sa s týmto miestom spájajú aj tragické príbehy ľudí, ktorí sa snažili tohto kameňa zmocniť. Po náročnom výstupe na vežu mali tak spadnúť do jazera, kde ich mala utopiť víla. Hovorí sa, že úlomky kameňa stále ležia na dne plesa, ktorého vodu zafarbujú.

Práve vďaka týmto povestiam sa rýchlo rozšírilo, že Jastrabia veža je jednoducho nezdolateľná.

No tento mýtus bol pokorený v roku 1880, keď na Jastrabiu vežu vystúpil Maciej Sieczka, zakopanský goral a horský sprievodca. Jastrabia veža je tak veľmi zaujímavým miestom na výlet a kto vie, možno práve Vy objavíte magický karbunkul, ktorý Vám splní želanie.

zdrj: empepa.net

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tip na výlet: Povesťami opradená Jastrabia veža vo Vysokých Tatrách”